Varenie v prírode – ako rozložiť vhodnú pahrebu a potom účinne umyť riad
Je veľa spôsobov ako variť v prírode. Niekedy je potrebné navariť rýchlo, a tým pádom hľadať najjednoduchšie riešenie. Inokedy, keď máte dosť času, sa varenie môže stať hrou aj na mieste, kde nie je ani plyn, ani elektrina. Základom je mať vždy dobrý oheň, pričom nezabudnite na bezpečnosť, aby celý les neskončil v plameňoch.
Základné ohniská
Ohnisko trampa sa skladá z troch veľkých kameňov, ohniskom výletníka je zas kotlík zavesený na dobre podopretom konári. V prírode sa stane vašou varnou doskou aj rúrou zároveň. „Zapínanie“ takéhoto spotrebiča je síce náročnejšie, no s vhodnými pomôckami to určite každý zvládne. Najskôr pokrčte kus papiera, položte ho na suchú zem a naň poukladajte tenké a malé konáriky, až kým sa nevytvorí pahreba. Potom už stačí prisypať drevené uhlie, ktoré sa rýchlo chytí. Ak by to však náhodou nešlo, fúkajte do pahreby z rôznych strán, prípadne použite pokrievku či kúsok papiera na rozdúchanie.
Uhlíky na mäso
Žeravé uhlíky sú pri varení lepšie než plamene, pretože oveľa viac ohrievajú, hrejú rovnomernejšie, nedymia, nešpinia riad a nespália jedlo. Teplo vyžarujúce zo žeravých uhlíkov sa dá regulovať tak, že sa posypú trochou popola alebo zeme. Vždy chvíľku počkajte, kým uhlíky mierne ochladnú, pretože inak by sa mäso mohlo navrchu spáliť a vo vnútri by ostalo surové. Pripravte si dostatok uhlíkov, aby vydržali až do konca varenia. Hrniec s jedlom môžete položiť rovno na uhlie, no lepšie je použiť mriežku, ktorá poslúži aj na pečenie mäsa.
Ohnisko ideálne na polievku
Polynézske ohnisko šetrí drevo. Ak sa rozhodne uvariť si v prírode polievku v malom kotlíku, vytvorte ohnisko tohto typu. Najskôr vyhĺbte asi 40 centimetrovú jamu s priemerom o niečom väčším, ako je kolík. Na spodok jamy uložte papier alebo suchú trávu, na to tenšie kúsky dreva a potom hrubšie konáre. Zapáľte a len čo sa urobí malá pahreba, naložte na ňu kolmo kusy dreva, aby horeli. Do zeme na oboch stranách zapichnite kolíky z dreva a na ne položte priečnu tyč, aby ste mali na čo zavesiť kotlík.
Konáriková panvica
Ak sa chystáte na stanovačku, nemusíte so sebou vláčiť kopu kuchynského riadu. Príroda vám rada pomôže pri ich výrobe. Stačí, ak si do batohu zabalíte väčší kus alobalu. Na výrobu takzvanej alumíniovej panvice nájdite v lese rozdvojený konár s dosť dlhou rúčkou. Na jeho koniec pripevnite špagátom ďalší konár a vytvorte trojuholník. Obaľte ho niekoľkými vrstvami alobalu a panvica bude pripravená na použitie. Skvelo sa hodí na prípravu volského oka.
Rýchlovarná kanvica v lese nemá svoje miesto. Ako potom čo najrýchlejšie zohriať vodu? Stačí si z hárku papiera vytvoriť nádobu alebo škatuľku. Kratšie strany spevnite špendlíkmi, na ktoré priviažte pevný povrázok. Do tohto improvizovaného kastrólika už len stačí naliať požadované množstvo vody a veľmi rýchlo ho presunúť nad malý zdroj tepla, napríklad nad sviečku. Voda sa bude pomaly zohrievať a papier nezačne horieť, pretože voda absorbuje všetko teplo.
Namiesto chémie popol
Ak chcete vydrhnúť zvyšky jedla na dne misky, skúste to so zemou alebo jemným vlhkým pieskom. V prípade, že by ste chceli umyť riad, no nemáte so sebou čistiace prostriedky, použite popol z dreva. Popolom posypte vlhký papier alebo handričku, vydrhnite ním riad a opláchnite vodou.
Ilustračné foto: pixabay.com