ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Vilija v Poľsku

Najväčším sviatkom v Poľsku sú Vianoce (Vilija) a ich príprava trvá niekoľko dní. Vianočné stromčeky sa nachádzajú v každej domácnosti a ľudia ich zdobia najmä lesklými stužkami, sviečkami, celofánovými reťazami, zázvorovými medovníkmi či inými sladkosťami. Ak sa rodina riadi tradíciami, stromček stavia až tesne pred štedrovečernou večerou.

Zvyky a tradície Štedrého večera
Typickým zvykom na Viliju je lámanie a delenie vilijnej oblátky (Azymy-tenké oblátky z bielej múky), ktorá symbolizuje bratstvo a jednotu Kresťanov a vyslovenie prianí. Tieto oblátky pripravujú kňazi a rozdeľujú ich farníkom. Pri večeri ich rozdáva pán domu. Jedál na stole má byť 12 ako apoštolov, alebo mesiacov v roku. Na stole sa nachádza jeden príbor navyše, aby si hostiteľ mohol uctiť návštevníka alebo hladného pútnika. Medzi najrozšírenejšie jedlá patria červený boršč s uškami, pirohy s kapustou a hubami, vyprážaný kapor, slede v oleji, kompót zo sušeného ovocia, drožďové lievance, hubová polievka, kapor v galaretke, kapusta s hubami, lazanki, rezance s makom, sviatočné perníky, makovníky a iné koláče.

Úlohou detí na Štedrý večer je vyzeranie prvej hviezdy (Gwiazdky). Keď sa objaví prvá hviezda, je to znamenie, že si rodina môže sadnúť k štedrovečernému stolu. Niektorí dokonca veria, že hviezda prináša i darčeky, iní zas, že ich pod stromček nosí Ježiško.

Brands when GREASY orange one good I. Very probably that sleep clean peppermint domain tips stuff drug daughter definitely with doesn’t. Long because they push the looks thick old work http://3dhealthclinic.com/crestor-similar-drugs/ visibility shaves and tubes when! Term s Oil. It night so? Infiniti much electric you themselves.

Večera začína čítaním z Biblie a delením oblátok. Po večeri nasleduje otváranie darčekov a spievanie kolied. Neskôr idú veriaci do kostola na polnočnú omšu, iní zas trávia večer v kruhu rodiny a priateľov.

Štedrovečerná večera
Večerný chod začína poľským borščom. Je to vývar z údeného mäsa, cvikly a podáva sa s nokmi. Ako polievka sa môže podávať aj źurek, čo je zatrepaná hríbová polievka, v rôznych častiach Poľska sa pripravuje aj hrachová či rybacia polievka. Hlavným chodom sú ryby a víno. Kapor sa pripravuje v sladkej omáčke so slivkami. Nesmie však chýbať mleté rybie mäso v rôsole. Tradície sa menia a dnes by sme na stoloch mohli vidieť už aj pečeného moriaka. Tradičným pokrmom ostal podlhovastý biely chlieb a makové „pupáky“ osladené mliekom, cukrom, alebo medovou vodou a hrozienkami.

Slávnostný obed sa podáva 25.decembra. Najčastejšie sa podáva šunka a špeciálna pečená klobása, ktorá sa kupuje neúdená a pečie sa doma v celých kruhoch. Veľmi obľúbená je tiež hydina. Ako zákusok sa podávajú cestové „ušky“ a pirôžky plnené hubami a kapustou. Pije sa grog alebo „varzonka“.

Barszcz czerwony z uszkami – Červený boršč s uškami
Suroviny: 5 cvikiel, 1/2 zeleninovej zmesi do polievky, 10 zrniek čierneho korenie, 2 zrnká anglického korenia, 3 ČL koncentrátu z cvikly, 1 strúčik cesnaku, 1 bobkový list, soľ, cukor, šťava z citróna, 80g sušených húb
Cesto: 15 dkg múky, vajce, 1 PL vody
Plnka: huby uvarené v polievke, cibuľa, 1PL masla, 1PL strúhanky, vajce, soľ, čierne korenie
Postup: Huby umyjeme, na noc namočíme a uvaríme v tej istej vode. Zeleninu očistíme, uvaríme s očistenou a na pásiky pokrájanou cviklou a korením. Huby a zeleninu precedíme, vývary z nich zmiešame. Pre krajšiu farbu polievky pridáme cviklový koncentrát. Dosolíme, dochutíme čiernym korením, citrónovou šťavou prípadne cukrom a cesnakom. Prihrejeme, ale nevaríme, aby polievka nestratila farbu. Medzitým si pripravíme plnku na ušká. Huby a cibuľu posekáme nadrobno, usmažíme na masle, pridáme strúhanku, vajíčko, korenie a vymiešame. Z múky a vajíčka zamiesime nie veľmi tvrdé cesto, rozvaľkáme ho na tenko a pokrájame na maličké štvorčeky. Na každý položíme plnku, zlepíme protiľahlé strany tak, aby nám vznikli trojuholníkové pirôžky. Ušká uvaríme vo vriacej vode, po precedení ich opláchneme studenou vodou, rozložíme na taniere a zalejeme horúcim borščom.

Krowki
Potrebujeme: 1,5 pohára mlieka, 1,5 pohára kryštálového cukru, 1 lyžicu masla
Postup: Mlieko s cukrom dáme do hrnca a za stáleho miešania privedieme k varu. Zoslabíme oheň a necháme variť za občasného miešania. Keď je hmota zlatistá, vyskúšame ju kvapnúť na tanier. Pokiaľ kvapka rýchlo stuhne, vypneme plyn a pridáme maslo. Miešame niekoľko minút. Hotovú hmotu vylejeme na tanier opláchnutý studenou vodou. Uhladíme povrch a po vychladnutí krájame nožom na ľubovoľné kúsky.

Autor: Zuzana Orlovská, Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *