Červený melón pre vaše zdravie
V letných mesiacoch meníme často tričká za plavky a všetky voľné dni by sme najradšej trávili kdesi pri vode. Túžime po schladení, najmä ak teploty presiahnu 30°C. Existujú však aj iné spôsoby osvieženia. Jedným z nich je obľúbený červený melón. Jeho sezóna sa už začala, máme sa teda na čo tešiť.
Táto šťavnatá dobrota s nádhernou vôňou je dnes už ľahko dostupná, takže pochutnávať si na nej môže naozaj každý. Navyše je veľmi zdravá. Obsahuje priemerne až 92% vody, čo je veľmi priaznivé číslo aj v rámci dodržiavania pitného režimu. Okrem toho v sebe dužina melónov obsahuje širokú škálu vitamínov a zdraviu prospešných látok. Za zmienku stojí vitamín A, zodpovedný za zdravie očí či povzbudenie mozgu, vitamín B6, ktorý preventívne pôsobí proti vzniku šedého zákalu, a vitamín C, ktorý okrem iného znižuje riziko výskytu rakoviny kože spôsobenej UV žiarením. Ďalej obsahuje aj zinok, železo, vápnik, draslík, magnézium, jód, mangán i fosfor, rovnako ako aj prírodné rastlinné chemikálie, lykopén a citrulín.
Možno ste počuli aj o melónovej diéte. Červený melón je totiž úžasným pomocníkom pri chudnutí. Skúste si naplánovať aspoň dva dni v týždni, kedy budete konzumovať túto pochúťku. Vďaka vysokému obsahu vody pôsobí odvodňujúco a výsledok v podobe úbytku váhy vás môže príjemne prekvapiť. Veď 100g červeného melónu má približne len 25 kilokalórií. Navyše si prečistíte obličky, upravíte vysoký krvný tlak, vláknina pomôže črevám a vďaka jadierkam, ak ich teda nevyberáte, si preliečite priedušky a horné dýchacie cesty. Vodnatá dužina pomôže vašej pleti, je ľahko stráviteľná a celkovo dodá telu energiu. Z toho všetkého vyplýva to, že najlepšie, čo môžete urobiť, je začať deň melónom. Avšak pozor! Hoci je všeobecne považovaný za veľmi zdravý, konzumáciou veľkého množstva melónu naraz, navyše príliš studeného, si môžete privodiť zažívacie problémy.
Viete ako zistíte, či je melón zrelý?
Uchopte ho rukami a silno stlačte. Keď praská, je zrelý. Stopka by mala by byť suchá a zatočená. Stlačením skontrolujte tiež oblasť, kde bol kvet (strana oproti stonke). Ak je mäkká, melón je starý, dlho odtrhnutý, bez svojej typickej chuti. Najčastejšie sa zrelosť zisťuje klopkaním. Melón zdvihnite v jednej ruke, priložte k uchu a druhou rukou po ňom poklopte. Ak počujete zvučný zvonivý zvuk, melón je ideálny. Ak však počujete tupý zvuk, ktorý sa nešíri, nechajte ho radšej ležať. Pri nákupe dajte prednosť radšej celému melónu.
Vedeli ste, že
- melón nie je ovocie, ale zelenina?
- v Japonsku vyšľachtili odrody, ktoré nemajú semiačka?
- melón patrí medzi afrodiziaká?
- melóny sa delia na dve hlavné skupiny? Väčšie vodové s červenou dužinou a menšie cukrové s bielou, zelenou, žltou alebo oranžovou dužinou.
Zopár inšpirácií na svieže letné pochúťky
Melónový koktail
Potrebujete: 200 g červeného melónu , 100 g čerstvých jahôd, 1 kivi, lístky čerstvej mäty a kocky ľadu.
Postup: Melón, jahody, kivi a pár kúskov mäty vložte do mixéra a všetko spolu rozmixujte. Nalejte do pohára, vložte do koktailu kocky ľadu a dozdobte lístkami mäty.
Turecký melónový šalát
Potrebujete: 200 g červeného melónu, 2 väčšie paradajky, 1 slaný syr Feta, zopár kúskov čiernych olív, tmavý chlieb.
Postup: Melón, paradajky a syr pokrájajte na menšie kúsky, pridajte olivy a opatrne premiešajte. Labužníci môžu šalát poliať aj trochou olivového oleja.
Melónové osvieženie
Potrebujete: rozkrojené polovice červeného aj žltého melóna, zopár bobúľ bieleho hrozna, 2 dl pomarančového džúsu, kocky ľadu.
Postup: Pomocou guľatej vykrajovačky na melón (prípadne lyžicou) vydlabeme asi 7 guličiek z každého druhu melónov. Dáme ich do stredne veľkej misky, pridáme bobule hrozna, zalejeme pomarančovým džúsom a pridáme zopár kociek ľadu.