ČlánkyMagazínPR články a tlačové správyTop

3 recepty na fit raňajky, ktoré naštartujú váš deň

Raňajky sú mimoriadne dôležité – rovnako dôležité ako všetko, čo počas dňa skonzumujete. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že každým sústom jedla svojmu zdraviu prospievate alebo naopak škodíte. Preto je dôležité sa už zrána dobre najesť a dopriať svojmu telu to, čo potrebuje. Pri všetkej úcte to teda zrejme nebude pečivo so spracovaným mäsovým výrobkom, ale nutrične bohaté a vyvážené jedlá s dostatkom vlákniny a iných prospešných látok. Prinášame vám tri jednoduché recepty na zdravé raňajky, ktoré zvládnete pripraviť bez väčšej námahy.

1.         Populárne smoothie

Smoothie si za posledné roky získalo aj v našich zemepisných šírkach veľkú obľubu a popularitu. Ide v podstate o mix ľubovoľného ovocia a zeleniny, do ktorého môžete pridať klasické alebo rastlinné mlieko, jogurt, prípadne vľahšej verzii vodu alebo džús. Dajú sa obohatiť aj o chia semienka či ďalšie zdroje vlákniny. Recepty na čerstvé smoothie pozostávajú zväčša práve z takýchto kombinácií.

Zdroj foto: Shutterstock

Smoothie zo zeleniny je prospešné na celkovú očistu organizmu, pričom základom býva častokrát zelená zelenina, ako napríklad uhorky, bylinky či špenát. Ak si strážite kalórie, pri tomto smoothie na chudnutie vás poteší ich minimálny počet.

V prípade ovocného smoothie zaraďujeme do receptov primárne sezónne a čerstvé ovocie. Počas zimného obdobia sa to prirodzene nie vždy dá, v tom prípade môžeme pridať exotické ovocie, napríklad mango, avokádo alebo ananás, ideálne v kombinácii s kokosovým mliekom.

Súčasťou smoothie by mali byť aj tzv. superpotraviny, ako sú spomínané chia semienka či ovsené vločky, ktoré obsahujú vlákninu. Vďaka tomu získate dlhší pocit sýtosti a zároveň vám bude ľahšie tráviť.

2.         Chutné nátierky na ráno

Raňajkové recepty je vhodné striedať. Ak by ste sedem dní v týždni mali na raňajky aj to najlepšie smoothie, po čase by sa vám začalo zunovať. Preto si priblížime aj iné recepty. Napríklad také recepty na zdravé nátierky, ktoré sú tiež ideálnym spôsobom, ako začať nový deň. Základom zdravých nátierok býva často tvaroh, ktorý následne môžete zmiešať napríklad s paprikou, cesnakom alebo pažítkou. Namiesto tvarohu môžete zvoliť aj mäkký syr.

Zdroj foto: Shutterstock

Ak si trúfate na niečo exotickejšie a chcete spoznať nové chute, vyskúšajte recept na hummus z cíceru alebo avokádovú nátierku. A pokiaľ vás to viac ťahá k sladkému, môžete si na raňajky pripraviť domáce arašidové maslo, ktoré majú veľmi radi aj nadšení športovci – je zdrojom rýchlej energie a kalórií bez prebytočného cukru.

3.        Zelerová nátierka s jablkom

Na nátierkach je zaujímavé to, že v nich môžete prepojiť aj chute, ktoré by vám inak ani nezišli na um. Napríklad aj slané so sladkým, resp. kyslým. Ďalším raňajkovým tipom je zelerová nátierka s jablkom. Na prípravu tohto fit receptu vám postačí polovica zeleru, polovica jablka, mrkva, tvaroh, dve lyžice majonézy alebo jogurtu, šťava z polovice citróna, koreniny a pažítka. Výsledkom je výživná a chutná tvarohová nátierka, ktorá sa hodí nielen na raňajky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *