ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Ananás: Chuť exotiky

Toto tropické ovocie s výraznou vôňou a nezameniteľnou chuťou je bohaté na vitamíny a minerálne látky a má aj detoxikačné účinky. Ak vás trápia napríklad tráviace problémy, či problémy s krvným tlakom, siahnite po ananáse.

Pôvod

Tento dužinatý plod pochádza z južnej Ameriky, konkrétne z Bazílie a Paraguaja. Svoj názov dostal od praobyvateľov Ameriky – Mayov, Aztékov a Inkov. Pomenovali ho „nanas“, teda ananás, čo znamená „nádherné ovocie“. V Európe, v 16. storočí, ho nazývali kráľovským ovocím, pretože veľmi dlho patril k pochúťkam podávaným len na hostinách na kráľovskom dvore. Anglické pomenovanie ananásu – pineapple, teda „borovicové jablko“ vzniklo zo španielskeho pine-cane – píniová šiška, pretože sa na ňu podobal. Stal sa veľmi obľúbeným ovocím, čím sa rozšíril takmer do celého sveta. Medzi jeho najväčších distribútorov však patria Thajsko, Filipíny, Hawai, Brazília, India, Mexiko a Kuba.

young-pineapple-247326_640Ananásovník dokáže výrasť do výšky 1,5 m a byť 1 m široký. Jeho listy sú špicaté, dlhé až 1,8 metra, zahrotené a so zakrivenými ostňami na okrajoch. Na vrchu tohto stromu sa vytvorí pevný zväzok listov, ktoré nazývame korunou. Jeho plod, teda ananás, je oválneho tvaru a šťavnatú dužinu chráni tvrdá šupka. Môže vážiť 0,5 až 4,5 kg, aj viac.

Účinky

Ananás obsahuje vitamíny – najmä B12 a vitamín E, 16 rôznych minerálov a stopových prvkov. No to, že patrí k najúčinnejším prírodným liekom, má na svedomí bromelín. Tento „podivuhodný“ enzým je kombináciou troch enzýmov, a to bromelínu, ananázy a extranázy, ktoré majú veľký účinok pri využívaní bielkovín v organizme. Bromelín pôsobí proti zrážaniu krvi, a tým zlepšuje prekrvovanie tela. Tiež dokáže znížiť krvný tlak a odstrániť usadeniny na vnútorných stenách ciev. Ananás má vďaka tomuto enzýmu aj protizápalové účinky, používa sa pri horúčkovitým ochoreniach, aj pri morskej chorobe. Bromelín znižuje svalové napätie a pôsobí tiež proti lokálnym svalovým kŕčom, ako sú napríklad menštruačné kŕče. A ak si vatovým tampónom aplikujete ananásovú šťavu na pokožku, „kúzelný“ enzým môže zosvetliť alebo celkom odstrániť starecké pigmentové škvrny. V Karibiku ananás považujú za účinné afrodiziakum a priaznivo pôsobí pri tvorbe spermií.

ananásová šťavaAnanásu sa jeho liečivé účinky poprieť nedajú, treba si však dávať pozor na nezrelý, ktorý obsahuje mimoriadne veľa kyselín, čím si môžeme poškodiť zubnú sklovinu. Nezrelý ananás spoznáme podľa farby – je do zelena, a aj podľa zvuku – keď poklopeme po tvrdom obale, ozve sa nám dutý zvuk. Avšak aj pri konzumácii zrelého a chutného ananásu by mali byť niektorí ľudia opatrnejší, a to preto, lebo aj zrelý plod má v sebe, síce menej, ale aj tak dosť kyselín. Ľudia trpiaci zápalom žalúdočnej sliznice, či žalúdočnými vredmi, a tiež tehotné ženy, by mali pochutnávanie si na ananáse obmedziť.

Autor: Veronika Sitárová
Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *