ČlánkyMagazínReceptyTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Letné limonády- ideálne osvieženie na leto

S letnou sezónou prichádza aj povinnosť starať sa o svoj pitný režim a telo pravidelne hydratovať. Nie je jedno, čo pijete a tak sú letné limonády dokonalým osviežením. Ak sú navyše pripravené v domácom prostredí, tak máte vyhraté. Viete, čo v nich je a môžete si byť istí, že aj vaše deti ich ocenia. Viete, ako si pripraviť chutné domáce limonády? A aké suroviny budete potrebovať na ich prípravu? 

Pitný režim= alfa aj omega letných mesiacovshutterstock_418717261

Pitný režim uznáva veľa ľudí, no rešpektuje ho už málokto. O tom, prečo je správny pitný režim dôležitý najmä v lete sme už na našom portáli písali. Žijeme v dobe, keď sú biologické potreby odsúvané na vedľajšiu koľaj a to vďaka povinnostiam v práci alebo v škole. Nemáme čas sa najesť, nestíhame piť, nemôžeme ísť na toaletu, keď potrebujeme. Ak nás zastihne smäd, je už veľmi zle. Práve pocit smädu nám signalizuje to, že v našom tele prudko klesla hodnota tekutín a sme dehydratovaní. Preto sa snažte piť pravidelne počas dňa a nie nárazovo. S dodržiavaním pitného režimu nám pomôže čistá neperlivá voda, bylinkové čaje, či spomínané domáce limonády.

TIPY na chutné limonády

  • Citrusovo-uhorková limonáda

 Tento typ limonády je veľmi populárny a to najmä pre to, že dokáže skvele osviežiť. Uhorka a citrusy sú bombou na vitamíny a taktiež obsahujú obe suroviny veľké množstvá vody. Na prípravu tejto limonády budete potrebovať 2-3 litre vody, 1 veľký citrón, 2 pomaranče, hrsť čerstvej mäty, polovicu veľkej uhorky. Pomaranče, citrón a uhorku si nakrájajte na tenké plátky a vložte do pripraveného džbánu. Aby sa uvoľnila chuť citrusov a uhorky, jemne ich v džbáne podrvte. V dlaniach pošúchajte lístky mäty a vložte ich k zmesi. Ak chcete limonádu o stupeň sviežejšiu, pridajte do nej aj pripravené kocky ľadu.

  • Limetkovo-jahodová limonáda

 Ak máte plnú záhradku chutných jahôd, tak ich môžete pokojne pridať do limonády. V letných mesiacoch sú jahody tým pravým osviežením a to nielen v podobe zmrzliny, ale aj samotné. Na prípravu limetkovo- jahodovej limonády si pripravte: šálku nakrájaných jahôd, limetku nakrájanú na tenké plátky, kúsok uhorky, čerstvú mätu a samozrejme vodu. Celý postup je veľmi jednoduchý. Do džbánu si pridajte toľko vody, koľko chcete mať limonády, pridajte striedavo jahody a limetku. Zakončite to kúskami natrhanej mäty a uhorkou na plátky. Ak chcete limonádu extra studenú- pridajte kocky ľadu.

  • Limonáda s príchuťou melónu a kokosulemon-balm-770051_1280

Melón a kokos každému z nás evokujú leto a dovolenkovú pohodu. Kokos je sám o sebe exotický „kúsok“ a melón obsahuje až 90% vody, takže perfektne v lete hydratuje. Navyše, ak sa tieto dve príchute spoja, vykúzlia zaujímavú kombináciu. Melónovo- kokosovú limonádu si môžete vytvoriť aj v pohodlí domova. Pripravte si na to melón, liter kokosovej vody a šťavu z polovice limetky. Do šálky si nakrájajte melón, odstráňte z neho však kôstky- tie by vám pri pití mohli robiť v ústach neplechu. Do litra kokosovej vody pridajte šťavu z melóna, ktorý ste podrvili lyžičkou a precedili cez sitko. Vlejte do zmesi limetkovú šťavu a limonádu dajte na pár hodín do chladničky.  Limonáda vás schladí a okamžite osvieži!

  • Tradičná citronáda

 Pozná ju takmer každý. Citronáda bola a vždy aj bude skvelým doplnkom k letným grilovačkám. Osvieži a svojou chuťou nikdy nesklame. Viete, čo na ňu potrebujeme? Na prípravu citronády si pripravte tieto suroviny: 2 litre vody, šťavu z 2 citrónov, kôru z 1 citróna, 3 PL hnedého trstinového cukru, mätu a ľad. Postup nie je alchýmia a zvládne ho každý. Do 2 litrov vody zamiešajte lyžice cukru a pridajte nastrúhanú citrónovú kôru, šťavu z citrónov a mätu. Podľa chuti pridajte ľad. Limonádu je potrebné na pár hodín nechať v chladničke.  Dobrú chuť!

  • Limonáda z aromatického zázvoru

Na záver sa poďme pozrieť na „zúbky“ zázvorovej limonáde. Existujú ľudia, ktorí zázvor milujú a potom tí, ktorí ho nemôžu ani cítiť a pikantná chuť im nejde dokopy so sladkosťou a prenikavou arómou. Zázvor sa dá pripraviť aj tak, aby bol chutný a jeho chuť bolo cítiť iba veľmi jemne. Na zázvorovú limonádu budete potrebovať 150g zázvoru, 2 litre vody, kôru z 1 citróna, trstinový cukor, limetku a mätové lístky. Do džbánu s vodou dajte nastrúhaný zázvor a hnedý cukor podľa chuti. Túto voňavú zmes zalejte horúcou vodou a polovicu džbánu doplňte studenou. Pridajte lístky mäty, kôru z citróna a mesiačiky limetky. Limonádu dajte na hodinu so chladničky. Vynikajúca je s grilovaným mäsom, či zeleninou.

Vyskúšate niektorú z týchto sviežich limonád aj vy ?

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *