Pesto: talianska pochúťka, nielen na cestoviny
V súčasnosti sa pesto rozšírilo po celej Európe aj mimo nej. Čím viac pôvodných surovín hotové pesto obsahuje, tým je chutnejšie, ale aj drahšie.
Pravé talianské pesto
Táto omáčka sa považuje za druhú najpredávanejšiu na svete. Pochádza z Apeninského polostrova, konkrétne z Janova. Aj vďaka tomu ju môžete poznať pod názvom Pesto „alla“ Genovese (v preklade Janov). Možno ste sa zamysleli nad predložkou alla, ktorá v tomto prípade znamená všetko a nič. Pri originálnom peste sa táto predložka nepoužíva, čo je výsledkom dohody takzvaného Združenia Janovského pesta.
Originálna talianska receptúra dovoľuje pesto pripraviť len zo 7 tradičných a kvalitných talianských surovín. Je ňou janovská bazalka, extra panenský olivový olej priamo z Talianska, dva druhy talianských syrov Grana Padano a sardínska Pecorina, cesnak, soľ a píniové oriešky. Pri orieškoch platí jediná výnimka, kedy sa namiesto nich môžu použiť aj vlašské orechy.
Špecifický druh „alla“
Najmä na obchodných pultoch sa môžete stretnúť s označením pesta, ktoré obsahuje predložku „alla“. Vo väčšine prípadov však hneď vďaka tomuto rozpoznáte, že toto pesto nie je vyrobené z tých najkvalitnejších a autentických surovín. Ani značka „Made in Italy“ nezaručuje, že je pesto kvalitné a vyrobené podľa klasickej a pôvodnej receptúry.
Príprava pesta u nás
Slovo pesto v originálnom preklade znamená mlieť alebo drviť. Už z tohto prekladu je jasné, aký nástroj je na jeho prípravu potrebný. Mažiar, do ktorého sa postupne pridávajú všetky potrebné ingrediencie je na výrobu pesta najvhodnejší. Ak ho doma nemáte, môžete použiť aj inú alternatívu, avšak určite by ste si mali dávať pozor na kuchynské roboty, ktoré by z vášho pesta mohli spraviť iba zelenú riedku kašu. Celkom na začiatku si pripravte čerstvé lístky bazalky, ktoré treba rozdrviť, ale nie úplne. K nim prisypte píniové alebo vlašské orechy, tri strúčiky cesnaku, soľ a v mažiari poriadne premiešajte, aby sa navzájom prepojili všetky vône a chute. Celkom na záver pridajte postrúhaný syr a olivový olej. Spomínali sme, že do pesta sa pridáva viacero druhov syra. Tie sú však na Slovensku veľmi drahé alebo celkom nedostupné. Ak teda nie ste do gastronómie celkom zbláznení a nezáleží vám až tak na presnej talianskej receptúre, pokojne použite len jeden syr, prípadne ho nahraďte iným.
Nielen s cestovinami
Väčšinou sa táto bazalková omáčka spája s cestovinami. V skutočnosti je však celkom praktická a univerzálna, pretože chutí dobre aj v rôznych iných variáciách. Ak by ste sa nechceli celkom odkloniť od talianskej kuchyne, pripravte si zapekanú bruschettu s pestom. Na jednej strane je tu názor, že pri tepelnej príprave pesta môže stratiť svoju bazalkovú chuť a zhorknúť. Niekto ním však pred pečením potiera mäso alebo ho pridáva do polievok či iných omáčok. Hitom sa stáva aj surová zelenina alebo takzvané pizza štangle, ku ktorým sa úžasné hodí akýkoľvek dressing. Pri najbližšej príležitosti to môžete vyskúšať s pestom.
Ak chceme, aby nám naše obľúbené jedlá vydržali na viacero použití, musíme vždy vymyslieť, ako ich čo najlepšie uskladniť. Najjednoduchšie je pesto zaliať olivovým olejom a uložiť v chladničke, kde je ideálne ho držať približne 2-3 dni. Skvelým trikom je aj zamrazenie pesta vo forme na ľadové kocky. Takto „naporcované“ pesto už stačí len nechať rozmraziť pri izbovej teplote.
Ilustračné foto: pixabay.com