Plynatosť vníma dieťa rovnako bolestivo, ako dospelý človek
Plynatosť je bežný problém, s ktorým sa aspoň raz za život stretla takmer každá mamička. Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat, najmä ak na kŕmenie nestačí materské mlieko a je potrebné ich prikrmovať umelou stravou. Dojča však môže trpieť bolesťami brucha aj vtedy, ak dojčiaca matka konzumuje stravu, ktorá nadúva. Ak je dieťa po nakŕmení nepokojné, mrví sa a plače, istotne ide o zastavené vetry, ktoré spôsobujú kŕče žalúdka a čriev. Dieťa ich vníma rovnako bolestivo, ako dospelý človek. Pri plynatosti pomáha fenikel, čaj z nátržníka husieho, ale aj majoránová masť.
Fenikel podávame dojčaťu vo forme medu alebo čaju, ak je plynatosť spojená so zápchou. Feniklový med pridávame do fľašky k obvyklej strave.
Čaj z nátržníka pripravíme tak, že jednu lyžičku nátržníka husieho zalejeme 200 ml viacej vody, necháme lúhovať 10 minút a následne scedíme. Takto pripravený čaj môžeme primiešať k pokrmu vo fľaške namiesto zvyčajného množstva vody alebo po nakŕmení podávame jednu lyžičku čaju.
Majoránová masť je vhodná pre dojčatá, ktoré plynatosť trápi častejšie. Stačí, ak jednu lyžičku sušeného rozdrveného majoránu zalejeme lyžičkou liehu a necháme odstáť niekoľko hodín. Potom pridáme jednu lyžičku nesoleného masla a všetko spolu 10 minút zohrievame vo vodnom kúpeli. Nakoniec zmes scedíme cez gázu a necháme vychladnúť. Podľa potreby touto masťou potierame oblasť pupka.
Tieto recepty sú veľmi jednoduché a hlavne účinné. Určite medzi nimi nájdete niečo, čo vášmu dieťatku pomôže.
Autor: Dads
Zdroj: Franziska von Au: Domáce recepty proti rôznym chorobám: Receptúry z babičkinej truhlice
Ilustračné foto: sxc.hu