ČlánkyZdravie

Šípky nielen ako jesenná ozdoba

Pri prechádzkach popri lese sa ešte stále môžete kochať kríkmi plnými červených plodov, šípok. Pri najbližšej príležitosti si už so sebou vezmite aj plátenú tašku a zopár si ich natrhajte aj domov. Viete, čo všetko sa z nich dá pripraviť?

Korene šípovej ruže sa datujú až do starovekého Ríma a Grécka. Už v tom čase boli šípky obľúbené a ich kvety symbolizovali lásku, túžbu, nežnosť, ale tiež mlčanlivosť a mladosť. Starovekí liečitelia hovorili o blahodarných účinkoch, a preto sa okvetné lístky používali do kúpeľov. Aj dnes sa z nich vyrába ružový olej, ktorý sa pridáva do vonných kúpeľov alebo sa z neho vyrábajú mydlá či parfumy.

Ozdoba prírody

šípkyTento vitamínový poklad môžete vidieť kvitnúť už v marci počas jarných prechádzok prírodou, pod lesmi či na lúkach. Zdužinatelé kvety sa postupne menia na plody a dozrievajú koncom septembra. Najlepšie je zbierať tvrdé a červené šípky, mäkké a prezreté sa už na zber a ich následné spracovanie nehodia. Musíte si dať pozor na prvé mrazy, pretože tie ničia vzácny vitamín C, ktorého šípky obsahujú najviac.

Používať sa môžu čerstvé, ale aj vysušené. Optimálna teplota na sušenie je 10 – 35°C. Po vysušení je ich ideálne skladovať na suchom a chladnom mieste, maximálne jeden rok. Ak šípky skladujete dlhšie, stratia všetku svoju vitamínovú hodnotu. Nemal by to však byť problém, pretože každú jeseň si zásobu môžete zadarmo a jednoducho doplniť zberom čerstvých šípok.

Šípky na viacero spôsobov

Najbežnejší spôsob využitia šípok je pripraviť si z nich lahodný čaj. Stačí, ak dostatočne usušené šípky zalejete vriacou vodou  a necháte celú noc lúhovať. Ráno na vás už bude čakať čerstvý a silný odvar, ktorý už treba len osladiť medom. Okrem toho sú šípky vhodné aj na výrobu lekváru alebo osviežujúceho a kvalitného vína.

Ak vás trápia preležaniny, vrásky či kožné ochorenia, vytvorte si doma prírodný olej, ktorý okrem iného urýchli aj hojenie zlomenín. Pol kilogramu čerstvých šípok pomeľte v mlynčeku, nasypte do zaváracieho pohára a zalejte kvalitným slnečnicovým olejom tak, aby šípky prekrýval. Nechajte 10 – 14 dní macerovať, zmes občas premiešajte, preceďte a nakoniec zo šípok vytlačte zvyšný olej.

Zaujímavosť: V starovekom Grécku a Ríme sa zo šípok vyrábali náhrdelníky, ktoré mali priťahovať milovanú osobu a chrániť pred zlom.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *