PR články a tlačové správy

3 tipy, ako pripraviť smoothies pre deti

Dostať do dieťaťa dostatočné množstvo vitamínov obsiahnutých v ovocí a zelenine je niekedy ozajstná drina. Toto mu nechutí, tamto zas zvláštne vyzerá a hento má nejakú podivnú farbu. Malí prešibanci dokážu z vášho pracne navareného jedla vyberať kúsky zeleniny až kým celkom nevychladne a aj puding radi objedajú len okolo kompótu. Ako im potom zabezpečiť prísun dôležitého vitamínu C z citrusov, železa zo špenátu či mrkvového beta karoténu potrebného najmä v lete? Pripravte im farebné smoothies.

Vďaka popularite RAW stravy sú dnes smoothies známe širokej verejnosti. Na internete, v literatúre či šikovných aplikáciách nájdete veľké množstvo receptov aj s podrobným popisom, aké vitamíny tento konkrétny nápoj obsahuje a čomu pomáha. Vybrať zo širokého portfólia taký, čo bude chutiť práve vašim drobcom, môže byť zložité, no ak sa budete riadiť jednoduchými radami, nakoniec určite nájdete tú správnu kombináciu plnú vitamínov.

1. Mixujte overené

Jahodami, banánmi a mliekom sa nedá nič pokaziť. Tento nápoj obsahuje vápnik, magnézium, železo a vitamíny A aj C. Príjemná ružová farba deti láka a ak pohár ozdobíte ešte hoblinkami z čokolády, je takmer nemožné, aby tejto dobrote niekto odolal. Smoothies navyše deti zasýti a preto je ideálny aj namiesto raňajok. Ďalšími overenými surovinami v detskom ovocnom smoothies je sladučké mango (obsahuje vitamíny A a C), stále obľúbené jablká abobuľovité ovocie ako maliny, černice či čerešne. Pozor však na drobné jadierka, ktoré mixér nedokáže rozdrviť a preto ostávajú v nápoji a zachytávajú sa medzi detskými zúbkami. Ak to vášmu drobcovi nevadí, je to veľká výhoda, pretože tieto drobné kúsky majú pozitívny účinok na trávenie. V opačnom prípade odporúčame smoothies precediť cez sitko.

2. Slaďte málo

I keď majú drobci sladkosť radi, zvládajú ju len v malom množstve. Ak im pripravíte pol litrový smoothies, z ktorého máte už po prvom dúšku sladko až za ušami, určite ho nevypijú celý. Napriek tomu je niekedy potrebné mix dochutiť, pretože jablká, citrusy alebo ríbezle sú často výrazne kyslasté. Namiesto cukru však použite med. Ten dokáže aj v malom množstve pohltiť kyslosť a navyše obsahuje horčík a množstvo vitamínu B. Ak nechcete sladiť vôbec, do smoothies pridajte niektoré z overených druhov sladkého ovocia, ako mango alebo ananás. Ovocný cukor, ktorý obsahujú, bude bohato stačiť na osladenie celého nápoja.

3. Mrazte a zdobte

Akékoľvek jedlo zjedia deti radšej, ak sa im páči. Rovnaké pravidlo platí aj pre smoothies. Dajte si preto záležať na úprave. Pripravte si dva druhy smoothies a do pohára ich lejte striedavo, pomaly cez lyžičku. Pri troche šikovnosti vám takto vzniknú farebné vrstvy, ktoré budú pastvou pre oči a pochúťkou pre bruško. Nápoj môžete ozdobiť farebnými palmičkami, kúskami ovocia či lístkami mäty. V lete je tiež populárne smoothies zamraziť a vyrobiť tak deťom chutný zmrzlinový dezert. Hovorí sa, že v mraze stráca ovocie svoje živiny, no základné minerály a vitamíny v ňom ostávajú. Navyše sú takto vyrobené nanuky oveľa zdravšie, než tie z obchodu.

Najväčšou nevýhodou smoothies je, že pri jeho príprave aj konzumácii sa drobci často poriadne zašpinia. Detské oblečenie pokryté fľakmi však rady oželiete, keď zistíte, že váš drobec je menej chorý a oveľa energickejší.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *