Ako predchádzať páleniu záhy
Pálenie záhy nastáva, keď sa žalúdočné kyseliny dostanú do pažeráka. Tento jav je známy aj pod názvom reflux. Pálenie záhy sa prejavuje bolestivým pocitom v hornej časti hrudníka a krku, veľmi bežným pocitom je aj pálenie v danej oblasti. Jedlá a nápoje, ako napríklad mastné a vyprážané pokrmy, čokoláda, káva, sýtené nápoje, alkohol, šťavy a výrobky z paradajok môžu vyvolať nepríjemné pálenie záhy. Existujú však potraviny, ktoré dokážu tomuto nepríjemnému pocitu predchádzať. My vám predstavíme niekoľko z nich.
Ovocie a zelenina
Ovocie, aj zeleninu vaše telo dokáže stráviť veľmi rýchlo, čiže žalúdok nevyžaduje nadmernú sekréciu kyselín. Banány a papája sa vyznačujú antracitovými účinkami. Broskyne, hrušky, jablká, melóny a jahody dokážu predísť páleniu záhy. Dávajte si však pozor na citrusové plody, ktoré majú kyslý obsah a pálenie záhy môžu vyvolávať. Väčšina zeleniny môže pôsobiť proti páleniu záhy, hlavne, ak sa konzumuje surová alebo dusená.
Celozrnné výrobky
Celozrnné výrobky sú bohaté na vlákninu, čo pomáha absorbovať nadbytok kyseliny pri trávení. Taktiež obsahujú minerály, ako selén, ktorý dokáže chrániť pažerák pred poškodením. Jedzte veľa celozrnného pečiva, cestoviny, cereálie, ovsené vločky a hnedú ryžu.
Proteín
Proteínové potraviny zabránia páleniu záhy. Proteín pomáha budovať a opravovať svalové tkanivo a môže posilniť svaly pažeráka, čo zabráni ďalšiemu páleniu záhy. Svoj jedálniček by ste mali obohatiť o chudé mäso, hydinu bez kože, ryby a nízkotučné mliečne výrobky.
Sladkosti
Vyhľadávajte sladkosti z nízkym obsahom tukov. Vhodné je napríklad sladké drievko alebo nízkotučné cukríky. Ak si vyberiete múčniky, ktoré majú na porciu maximálne 3 g tuku, tak sa páleniu záhy určite vyhnete.
Liečba pomocou stravy je účinná a navyše nezaťažuje organizmus. Akékoľvek zmeny by ste však mali konzultovať aj so svojim lekárom.
Autor: Dads
Zdroj: www.livestrong.com
Ilustračné foto: sxc.hu