Dukanova diéta: konečne spôsob ako natrvalo schudnúť?

Pozná to každý z nás. Snívame o krásnej postave a o tom, že by sme ju získali za krátky čas, bez hladovania a nadmerného potenia krvi v posilňovni. Ak by krásna figúra ešte aj vydržala navždy, tak by to bolo to najlepšie, čo sa nám kedy mohlo stať. Lenže realita je iná. Kilogramy vieme na seba nalepiť každý a za rekordný čas, no s ich stratou to veru nie je prechádzka ružovou záhradou. Diét, ktoré nám sľubujú stratu kilogramov je na trhu hneď niekoľko, no jedna z najviac diskutovaných je: Dukanova diéta. Viete, čo sa za ňou skrýva?

 Tajomstvom je voľnosť

 Ako som spomínala vyššie, na našom trhu je nespočetné množstvo diét, príručiek, DVD nosičov s cvikmi a radami ako schudnúť. Ktorá je však tá správna a ktorá má naozaj aj výsledky bez nepríjemného jo-jo efektu? Internet v množstve informácií rozhodne tiež za knihami a príručkami nezaostáva a vybrať si môžete naozaj čokoľvek.appetite-1239056_1280

Slávna Dukanova diéta sa vyvíjala neuveriteľných 20 rokov. Za jej zrodom stojí francúzsky lekár Pierre Dukan, ktorý sa snažil o to, aby zhadzovanie kilogramov prebehlo čo najkvalitnejšie a aby ľudia pri jeho diéte nehladovali. Základom Dukanovej diéty je teda voľnosť. Táto diéta však nebola vždy taká obľúbená. Slávu si pomaly získala s nástupom druhého tisícročia. Do formy sa podľa nej dostali aj rôzne známe osobnosti ako Jenifer Lopez, alebo pôvabná vojvodkyňa Kate, manželka princa Wiliama.

Diétny systém obsahuje 100 potravín, ktoré máte povolené konzumovať. Kedykoľvek, kdekoľvek, v množstve, aké sa páči vám. Spomínanú stovku potravín môžete medzi sebou kombinovať a vybrať si tak chute, ktoré vám najviac vyhovujú a uľahčia vám stratu hmotnosti. Diétu podľa Dukana tvoria 4 fázy, nazvané podľa toho, aký proces s vašim telom vykonajú:

1. Útočná fáza

Útok – na vaše tukové zásoby. Táto prvá fáza je fázou, kedy sa vám bude chudnúť najľahšie. Je to spôsobené tým, že zo dňa na deň zmeníte svoj jedálniček a telo z toho dostane menší šok. Stratíte aj niekoľko litrov vody, keďže pri zlých potravinách vás väčšina nie len obalí tukom, ale predovšetkým vám zavodní organizmus. Prvá fáza závisí aj od toho, aký máte v chudnutí cieľ. Ak chcete len zhodiť menej ako 5 kilogramov, pretože sa už nezapneme do vašich šortiek z minulého leta, chudnutie by malo trvať dva dni. Ak je vašim snom schudnúť od 5- 10 kíl- bude to trvať tri dni. Ak je vašim úmyslom zhodiť 20 kilogramov- fáza trvá päť dní a ak chcete spôsobiť okoliu šok a dať dolu viac ako 20 kilogramov, tak musíte vydržať sedem dní. Tieto čísla sú naozaj závratné a pre niekoho, kto to číta prvýkrát aj veľmi nereálne.

Základom prvej fázy je konzumácia bielkovín. Môžete jesť teľacie mäso, kuracie mäso, vajíčka, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, hydinovú a morčaciu šunku a to v neobmedzenom množstve. Pozor ale na vajíčka. Ak chcete jesť bielka, to pokojne, no dajte si pozor na žĺtky. Tie obsahujú totiž najviac tuku a týždenne ich môžete zjesť iba štyri. Dôležitý je tiež pitný režim a to 1,5 litra tekutín denne. Ak vás prekvapí vlčí hlad, dajte si otruby! Tie sú výborné ako náhrada sladkostí a pri Dukanovej diéte ich máte povolené a to 1 a pol lyžice otrúb. Všetky pokrmy len duste, žiadne vyprážanie!

2.Výletná fáza

Táto fáza sa veľmi do tej prvej nelíši a síce iba tým, že máte povolené k bielkovinám pridať aj zeleninu. Môžete si dopriať paradajky, reďkovky, zeler, cuketu, baklažán, karfiol, tekvicu a tiež rôzne druhy kapusty ako bielu, červenú, či čínsku. Dovolené máte aj artičoky, cibuľku, no mrkvu si dajte iba výnimočne.

Základom výletnej fázy je striedať bielkovinové dni s dňami bielkovinovo-zeleninovými. Ak chcete, pridať môžete aj ľahkú pohybovú aktivitu ako napríklad korčuľovanie, či prechádzka so psíkom. Dávka tekutín a otrúb sa tiež mení. Otrúb si môžete dať už dve polievkové lyžice a tekutiny zvýšte na dva až tri litre denne.

3. Konsolidačná fáza/ Fáza upevnenia

Jojo efekt je strašiakom pre každú „schudnutiachtivú devu“ rovnako ako pre upíra zväzok cesnaku. Aby ste sa tomuto vyhli, je dôležité si stratu hmotnosti upevniť a dokázať tak telu, že už viac pribrať nehodláte a ono sa s týmto faktom zmieri. Konsolidačná fáza je fáza, kedy ste už dosiahli chcený výsledok. Platí tu jedno pravidlo: 1 kilogram= 10 dní v tretej fáze. To znamená, že ak ste schudli 5 kilogramov, zostanete v tretej fáze 50 dní. Pozitívom je, že voľnosť vám stále zostáva a môžete svoj zdravý tanier obohatiť aj o jeden kus ovocia denne. Dovolené je všetko ovocie, okrem banánov, orieškov a hrozna- prirodzene, obsahujú najviac tuku a cukrov.

Pridajte ak dva krajce chleba. Dvakrát do týždňa môžete skonzumovať aj jedlo s obsahom škrobu ako šošovicu, zemiaky alebo cestoviny. Dvakrát do týždňa si môžete dopriať aj jedlá, na ktoré ste za ten čas, čo ste poctivo túto diétu držali ani nepomysleli. Podmienkou ale je, aby tieto dni nešli dvakrát po sebe.

4. Fáza stabilizácie

KONIEC. Teda nie úplný koniec, pretože si raz týždenne musíte dopriať čisto bielkovinový deň. Inak už neplatia žiadne pravidlá ani dávky presne spísaných jedál. Samozrejme, ak vašu stratu hmotnosti myslíte skutočne vážne, tak sa budete aj naďalej stravovať s rozumom a pravidelne športovať. Výber je iba na vás.

Ak chcete zhodiť hmotnosť a nie ste zástancami diét, tak jednoducho nechudnite. No ak máte radi nové veci a pripadá vám táto diéta racionálna a vskutku logická- ako mne, tak do nej hravo choďte! Držím vám palce.

 

 

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *