Zdravie

Zdravá strava pomôže znížiť riziko jesennej chrípky

Jeseň je obdobím, kedy sa na nás lepí nádcha a chrípka. Naša strava hrá dôležitú úlohu v posilňovaní imunitného systému a výrazne môže prispieť k tomu, ako si telo poradí s infekciami. Čo by sme mali jesť a piť, aby sme sa tejto sezónnej nepríjemnosti vyhli s väčšou pravdepodobnosťou?

Vitamín C

Vitamín C je pri posilňovaní imunity dobre známy. Obsiahnutý je v citrusových plodoch, brokolici či paprike. Pravidelná konzumácia týchto potravín môže podporiť tvorbu bielych krviniek a zvýšiť schopnosť vášho tela bojovať proti infekciám.

Zinok

Zinok je dôležitý minerál, ktorý posilňuje imunitný systém. Nachádza sa v hovädzom mäse, hydine, orechoch či fazuli. Pomáha pri tvorbe protilátok a zlepšuje schopnosť tela bojovať proti infekciám.

Probiotiká

Zdravý tráviaci systém je základom silného imunitného systému. Preto je dôležité začleniť do stravy probiotiká. Nájdeme ich v jogurtoch so živými kultúrami.

Zelenina

Zelenina je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje aj vlákninu, ktorá podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Špenát, kel, mrkva a cuketa sú vynikajúcimi príkladmi.

Kurací vývar

Klasika pri boji s nádchou. Poriadny vývar obsahuje živiny, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest a môžu pomôcť pri liečbe nachladnutia. Tieto vývary majú protizápalové účinky a môžu pomôcť zmierniť symptómy.

Čaj s medom a citrónom

Ďalší osvedčený pomocník. Teplý čaj s medom a citrónom je osviežujúci nápoj, ktorý môže pomôcť pri liečbe chrípky a nachladnutia. Med má antibakteriálne vlastnosti, zatiaľ čo citrón dodáva vitamín C a pomáha zvlhčiť hrdlo.

Pri zachovaní vyváženej stravy a pravidelného cvičenia môžete posilniť svoj imunitný systém a lepšie odolávať jesenným chorobám. Jedlo však nie je všetko. Nezabudnite tiež na dostatočný spánok a na hygienu rúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *