MagazínVianoce

Aké sú Vianoce vo svete?

Vianoce patria jednoznačne k najväčším a najobľúbenejším sviatkom, ktoré sa oslavujú takmer na celom svete. Ide o jeden z najväčších kresťanských sviatkov. každá krajina má však svoje tradície a zvláštnosti, ktoré sa viažu k tomuto sviatku. Posvietili sme si na tradície a zvyky, ktoré sa udržiavajú predovšetkým v Európe, no pozreli sme sa aj do iných krajín sveta. 

Európa

Taliansko

Taliansko má skutočne zvláštne vianočné tradície. Dnes nosí deťom v tejto krajine mikuláš do postele darčeky. V minulosti však bolo všetko inak. Darčeky medzi zvyky nepatrili. Sviatky v tejto krajine boli hlavne o tom, že sa zišla celá rodina. Deti boli zväčša obdarované až v januári, no nie však Mikulášom. Darčeky im nosila striga Befana, ktorá si svoje miesto našla aj v dnešných zvyklostiach. Tá lieta  v noci z 5. na 6. januára z domu do domu a dáva darčeky do pančuchy.  

Španielsko

Najdôležitejším vianočným rituálom v tejto krajine je ťahanie šťastných čísel v tradičnej vianočnej lotérii. “Lotería de navidad” ako sa nazýva je najstaršou a najväčšou lotériou sveta. Miliardové sumy sa vždy niekoľko dní pre naším Štedrým dňom rozdelia do množstva menších výhier, aby malo čo najviac ľudí šancu niečo vyhrať. 

Holandsko

V Holandsku už v polovici novembra navštevuje deti Mikuláš, ktorý sa v tejto krajine nazýva Sinterklaas. Všetci sme zvyknutí či naučení, že Mikuláš opráši svoje sane so sobmi, na ktorých má kopec sladkostí. V tejto krajine však štedrý mužíček prichádza na bohato zdobenej lodi plnej darčekov. Vrcholom je práve 5. december, kedy si ľudia vymieňajú darčeky. 

Vianoce - zvyky a tradície vo svete

Grécko

Viete si predstaviť Vianoce bez bohato ozdobeného stromčeka, pod ktorým si nájdete aj vy nejaký ten darček? V Grécku by ste ho hľadali márne. Namiesto stromčeka ozdobujú loďku, ktorú vyložia do okna alebo do záhrady. Darčeky väčšinou na Vianoce nie sú. Deti si ich nájdu pod posteľou v noci z 31. decembra na 1. januára. Darčeky nenosí ani Mikuláš, ani Santa Claus a ani Ježiško. V Grécku prinesie deťom darčeky Svätý Bazil.

Naši blízki susedia

Poľsko

Poľsko má podobné vianočné tradície ako oslavujeme my. Na vianočnú vigíliu, teda Štedrý večer sa podávajú len bezmäsité jedlá. Oficiálne sa 24. decembra nesmie jesť mäso, no tradičných 12 jedál slávnostného stola je garanciou, že nikto v rodine nebude hladný. Viacerí poliaci prestierajú na sviatočný stôl o jeden tanier a príbor navyše pre prípad, že príde nečakaný hosť. Poľská legenda hovorí, že zvieratá dokážu v noci z 24. na 25. decembra dohovoriť ľudskou rečou.  

Česko

Ani naši západný susedia neutekajú čo sa týka tradícií ďaleko. Na začiatku slávnostnej večere sa musí prerezať jablko – predpovedá sa tak budúcnosť. Ak jadierka vytvárajú hviezdičku, znamená to pre rodinu zdravie a šťastie. Obraz kríža, ktorý vytvorí jadrovník jablka nosí nešťastie. 

Bulharsko

Na Štedrý deň – na záver pôstu sa v Bulharsku podáva nepárny počet tradičných a predovšetkým bezmäsitých jedál. Bulhari obľubujú červenú papriku s ryžovou plnkou, rolády s kyslou kapustou a listami viniča. Po večeri ich však nečakajú žiadne riady. Všetko ostáva na stole, pretože Bulhari veria, že sa počas noci prídu najesť zo sviatočných jedál ich zosnulí.

Rumunsko

Typickou tradíciou v Rumunsku je adventná zabíjačka. Zvyk dostal podobu aj v hovorovom jazyku. Teda hovorí sa, že ak niekto v tomto čase “zabíja ošípanú”, znamená to, že myslí na Vianoce. Deti chodia od domu k domu a spievajú koledy, za čo si vyslúžia peniaze či sladkosti. 

Vianoce v USA  

Spojené štáty americké

Vianočné zvyky, ktoré sa v spojených štátoch dodržiavajú sú zmesou tradícií, ktoré priniesli prisťahovalci z celého sveta. Tie sú však okorenené poriadnou dávkou americkej komercie. v noci z 24. na 25. decembra letí ponad celú krajinou Santa Claus na saniach, ktoré ťahá záprah sobov. Cez komíny prichádza do domov, kde vkladá darčeky do vianočných ponožiek, ktoré sú zavesené nad kozubom. Zvyk vianočných ponožiek pochádza z Británie. 

Mexiko

Vianočné zvyky v Mexiku majú korene v období španielskej kolonizácie. Okrem toho je v krajine 80% kresťanov z čoho vyplýva, že väčšina ich tradícií sú nábožensky založené. Ulicami miest v Mexiku tiahnu búrlivé sprievody, ktoré predstavujú hľadanie nocľahu Márie a Jozefa pred narodením ich syna. 

Vianoce - zvyky a tradície vo svete

Vianoce v Afrike

Juhoafrická republika

V Juhoafrickej republike na druhý sviatok vianočný prichádzajú rodiny na pláže Kapského Mesta. Práve na tomto mieste to v tento deň žije najviac. Stretávajú sa ľudia, piknikujú či grilujú. V chudobnejších štvrtiach metropoly Juhoafrickej republiky si však nemôžu dovoliť jesť jahňacie mäso. Preto na tento deň zarežú sliepku, z ktorej si pripravia obed. 

Namíbia

V Namíbií sa nachádza aj kmeň Herero. Na oslavu Vianočných sviatkov používa kožu zabitého vola alebo kozy. Tú obrátia srsťou dole a rozprestrú pri takzvanom svätom ohni. Muži potom na tejto koži tancujú, čo by malo kmeňu priniesť šťastie a zdravie. 

Libéria

V Libérií na Vianoce ozdobujú namiesto vianočnej jedličky či smreka palmy, z ktorých sa získava jedlý olej. Tieto palmy ozdobia miestni zvončekmi a ozdobami. V mnohých komunitách v Libérií sa zaužíval aj vianočný ohňostroj. 


Ázia

India

V tejto krajine je hlavným náboženstvom Hinduizmus. Väčšina zo zhruba dvoc percent indických katolíkov žije na juhu krajiny. Najznámejšiu vianočnú pieseň Tichá noc spievajú v hindštine. V niektorých rodinách podávajú na večeru pečenú rybu na kari korení s ryžou. Kresťania v juhoindickom štáte Kérala ohlasujú príchod Ježiša Krista obrovskými farebným hviezdami z papiera, ktoré umiestňujú nad domové dvere.

Filipíny

V tejto ostrovnej krajine, kde žije približne 90% kresťanov, sú vianočné sviatky mimoriadne dlhé. Ranné sväté liturgie v kostoloch sú v období už od 16. do 24. decembra. Tento zvyk znamená, že ktokoľvek, kto ide denne do kostola na túto rannú omšu, si môže niečo želať a potom sa mu to splní. 

Páčil sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním na Facebooku. Viac zaujímavého a inšpiratívneho čítania nájdete v TOP sekcii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *