Košičanka vo voľnom čase vyrába a rozdáva včelobaly. Ako sa k tomu dostala?
V poslednom čase sa čoraz viac ľudí obracia k produktom, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Hľadajú alternatívy, ktoré by mohli odbremeniť už aj tak dosť preťaženú planétu. Alternatívou, ako pomôcť našej Zemi, sú aj čoraz obľúbenejšie včelobaly.
Výborným príkladom je aj pani Marcela, učiteľka v škôlke, ktoré pochopila potrebu byť ekologickejší a zavádza ju ako do svojho života, tak aj do života svojich najbližších. Rozhodla sa žiť v súlade s prírodou. Preto sa naučila vyrábať včelobaly, ktoré ďalej rozdáva svojej rodine, priateľom a kolegom.
- Pani Marcela sa venuje popri svojej práci aj výrobe ekologickej alternatívy k plastovým obalom, igelitovým či papierovým vreckám
- Vrecká – včelobaly vyrába zo 100 % bavlny a včelieho vosku
Čo Vás motivovalo k tomu, aby ste začali vyrábať vrecká z vosku?
Približne pred dvoma rokmi som od jednej mamičky dostala na konci školského roka krásny bodkovaný obrúsok a bol neskutočne voňavý. Hneď som sa do neho zamilovala a začala som pátrať, čo to je. Voskový obrúsok zaváňal životom bez odpadu. Lákalo ma to čoraz viac a vnútorne som sa utešovala, že to zvládnem vyrobiť aj ja. A zvládla som!
Ako dlho sa venujete ich výrobe?
Prešli dva roky a stále ma to neomrzelo. Vyrábam i naďalej a rozosievam túto múdrosť všetkým naokolo. V čase objavovania výroby voskových obalov som si uvedomila, že v dnešnej dobe sa takmer všetci opätovne vraciame k prírodným produktom, ktoré nám dávajú ako-takú istotu, že nepoškodia naše zdravie ani prírodu.
Z čoho sa tieto obrúsky vyrábajú?
100 % včelí vosk a 100 % bavlna /látka. Náročnejší si dopĺňajú do obrúskov jojobový olej a živicu z ihličnatých stromov, tzv. kolofóniu. Predlžujú životnosť a zvýraznia ešte viac arómu obrúska. Na včelobaly mi úplne stačí vosk a bavlna. Má takú istú hodnotu a tiež výraznú včeliu arómu a je jednoduchšia na výrobu.
Kde nakupujete komponenty na výrobu vreciek? Používate aj staré oblečenie?
Včelí vosk nakupujem priamo u včelára alebo cez e-shop. Je viacero variácií – včelí plát, nastrúhaný vosk, slzičkový vosk alebo v celku, akoby vybraté z formičky. Je úplne jedno, ktorý si zakúpite. Neskôr sami prídete na to, s ktorým sa vám bude lepšie pracovať. Látky kupujem v predajni, majú krásne motívy – detské, rozprávkové, ľudové, bodkované …
Ale ak doma nájdete starú košeľu, šaty či obliečku, neváhajte ich využiť. Treba mať na zreteli, že látka by mala byť vyrobená zo 100 % bavlny.
Koľko času venujete výrobe týchto produktov?
Závisí hlavne od toho, koľko kusov vyrábam. Keďže je to proces trpezlivý, napríklad 20 ks vyrábam aj 4 hodiny s tým, že látky sú už predprané, vyžehlené a nastrihané.
1 obrúsok sa dá zvládnuť do 10 – 15 minút. Zvyčajne cez víkend vyrobím po 5 – 10 ks.
Na čo všetko sa dajú voskové obaly použiť a na čo najčastejšie ich využívate vy?
Využívajú sa najčastejšie na balenie pečiva, syrov, nakrájanej zeleniny a ovocia, orieškov, desiaty do práce/školy. V žiadnom prípade nie sú určené na balenie mäsa, rýb a mrazených výrobkov. Dokonca ich niektorí využívajú aj ako vrchnák na misku, pohár alebo dózu. Ich použitie je všestranné
Ja osobne balím do obrúska desiatu, pripravím si ju večer a dám do chladničky. Ráno sa nezľaknite, v chlade vosk stvrdne, akoby vám zafixoval potraviny, teda sa tak ľahko neotvorí. Potraviny izolované vo vrecku voňajú a sú čerstvé. Používam ich aj pri nedojedenom jedle – tanier prikryjem obrúskom, ohnem po stranách a vložím do chladničky. Voskové obaly slúžia aj ako alternatíva k potravinovej fólii či alobalu.
V čom vidíte výhody voskových obrúskov oproti klasickým plastovým vreckom?
Mikroténové sáčky sú síce najlacnejším riešením, ale ide o plast, ktorý sa v prírode nerozkladá. Plast sa vyrába chemickým procesom z ropy, uhlia alebo zemného plynu. Bežní ľudia si myslia, že mikroténové sáčky sú pre človeka neškodné, no ani len netušia, aké škodlivé látky uvoľňujú. Našťastie vychádzajú z módy a hľadajú sa iné riešenia.
Voskové obrúsky nielenže voňajú, ale neuvoľňujú žiadne škodlivé chemikálie. Sú kompostovateľné a vhodné na opakované použitie. Nie je nutné každú chvíľu obal obmieňať za nový. Jednoducho sa neroztrhá, nepremočí a je bez chemických prísad.
Navyše tento prírodný obrúsok má vďaka včeliemu vosku antibakteriálne a antimykotické účinky.
Potrebujú včelobaly špeciálnu starostlivosť? Aká je ich životnosť?
Údržba je veľmi jednoduchá. Ale aj tu platí pravidlo: nebaliť sladké, lepkavé pečivo, pozor na vytečený džem z chleba. Jednoducho po dojedení obrúsok vyrovnáte rukami a očistíte v studenej vode navlhčenou utierkou alebo hubkou. Necháte vysušiť a odložíte na ďalšie použitie. Ak obrúsok používate veľmi často, vosk v ňom môže popraskať. To však nie je dôvod na jeho vyhodenie. Obrúsok vyrovnáme, pod neho a na neho dáme papier na pečenie a prežehlíme. A obrúsok je ako nový.
Ako vyzerá proces výroby? Zvládne ho ktokoľvek?
Voskové obaly, teda voskové obrúsky alebo voskové vrecká rôznych veľkostí, sa dajú vyrobiť niekoľkými spôsobmi. Zažehľovaním vosku do obrúska, vnáraním do roztopeného vosku /kúpeľa/ alebo natieraním štetcom namočeným v roztopenom vosku /vodný kúpeľ/ a následne zažehlením. Vôbec to nie je náročné. Teda zvládne to skutočne každý. Kto nechce iba obrúsok, ale aj vrecko, ušije si najprv vrecko a postupuje rovnakým spôsobom ako pri obrúskoch.
Chceli by ste si aj vy vlastnoručne vyrobiť takéto včelobaly ? Prečítajte si 5 krokov, ako si vyrobiť včelobal podľa postupu pani Marcely.