Ovocie by malo byť obľúbenou detskou maškrtou. Obzvlášť v lete.

Málokto vie, že červený melón a jahody obsahujú až 92% vody. O percento menej majú grepfruity, potom nasleduje žltý melón, broskyne či pomaranče, ananásy, maliny, marhule či čučoriedky.

Keďže zvýšený príjem tekutín je dôležitý najmä v lete, ovocie by sa malo počas tropických horúčav objavovať v našom jedálničku oveľa častejšie, než v zime. V tomto období navyše dozrieva aj v našich záhradách a preto sa jeho cena znižuje a chuť zlepšujte.

Ovocie by nemalo chýbať ani v letnom jedálničku detí. Ovocné šaláty, smoothies, čerstvé šťavy riedené vodou či rôzne kreácie na tanieri sú vítanou desiatou či olovrantom. V kombinácii s jogurtom môžu tiež tvoriť chutné raňajky či večeru.

fruit-757871_640
Zdroj: https://pixabay.com/

Prvé ovocie v detskom jedálničku býva obyčajne banán, neskôr sa pridáva olúpané jabĺčko, podusené hrušky či jahody. Práve teraz, v júli, zrejú aj čerešne a maliny, ale aj kyslejšie ríbezle alebo egreše. Z nich môžete deťom pripraviť rôzne džúsy, obľúbenú penu (vymiešaná šľahačková smotana s ovocím a cukrom), drť či zmrzlinu. Dôležité je však ovocie pred použitím dôkladne umyť a rozkrojiť, ak by sa vnútri uhniezdil červík. I keď detskému brušku neublíži, drobec môže od znechutenia prestať jesť ovocie úplne.

A čo robiť, keď deti protestujú? Prvým krokom je zapojiť ich do prípravy jedla. Pri ovocí je to pomoc so zbieraním, polievanie či čistenie ovocia, zdobenie či dochucovanie. Pozor však na detské oblečenie. Šťava z červeného ovocia je nepriateľom bavlnených látok a často ich nadobro zničí.

Ak vyberiete ovocie rôznych farieb, môžete z neho pripraviť efektívne špízy, pri ktorých stačí kúsky ovocia jednoducho napichnúť na paličku. Apetít detí podporíte aj ovocím atypického tvaru – napríklad melón môžete nakrájať na približne 3cm hrubé plátky a z nich vytvoriť pomocou vykrajovatiek na vianočné pečenie kvietky. Malých ovocníčkov určite poteší aj kreatívna detská móda, ktorá často zahŕňa aj oblečenie s letnou ovocnou potlačou. A ktoré dieťa by odolalo jahôdke rovnako červenej, ako má na tričku?

Zdroj titulného obrázku: pixabay.com

 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *