ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Vesmírny jedálny lístok

My ľudia máme to šťastie, že žijeme na obývateľnej a na živiny bohatej planéte Zem. Človek je ale od prírody tvor zvedavý a tak sme chceli vedieť, či je možný život aj na inej planéte. Známy spisovateľ Jules Verne v roku 1865 vo svojej knihe Cesta na Mesiac opísal, ako sa traja pozemšťania vyberú objavovať Mesiac a sú na neho vystrelení v obrovskou náboji. Táto fikcia sa stala skutočnosťou o 104 rokov neskôr (1969), kedy sa pomocou modernej raketovej techniky uskutočnil prvý let na Mesiac. Odvtedy bolo návštev vesmíru aj planét nespočetne veľa a pomocou najšpičkovejšej techniky sa tímy vedcov z celého sveta snažia ľudstvu ponúknuť informácie a poznatky o vesmírnom živote. Astronauti sú tí vyvolení, ktorí môžu Zem vidieť z iného pohľadu a to sa nepodarí každému. Na svoju misiu sú dlhodobo pripravovaní a do lode si so sebou berú okrem výstroja a množstva techniky aj špeciálne vesmírne jedlo. Zaujíma vás zloženie stravy pre astronautov? Tak čítajte ďalej. 

moon-landing-60582_1280Ešte pred samotným odletom do kozmu astronauti niekoľko týždňov testujú jedlá a na základe preferencií im odborníci zostavujú individuálny jedálny lístok. Možno je to aj preto, aby si aspoň trošku spríjemnili chuťový zážitok. Vesmírne lety netrvajú dlho – len dva až tri dni – no problémové sú pobyty priamo na základniach trvajúce 180 až 200 dní. Takýto počet by bol bez normálnej stravy ťažký aj tu na Zemi, nie to ešte v kozme, kde je príprava a konzumácia vďaka beztiažovému stavu o to zložitejšia. Tu na Zemi si raňajky v podobe krajca chleba so šunkou vychutnávame denne bez ťažkostí. Astronautom by takéto jedlo spôsobilo nevyriešiteľné problémy, pretože vo vnútri modulu nie je žiadna gravitácia a voňavý chlieb by sa preto rozpadol na miliardy častí. Tie sú obrovskou hrozbou pre citlivú elektroniku modulu a tak by bola misia neúspešná a možno aj tragická. A to všetko len kvôli chlebu.

Na vesmírnej stanici majú astronauti k dispozícií špeciálnu komoru, kde sa nachádzajú pokrmy balené vo vákuu, dehydrované a vo vreckách. Potraviny musia byť balené špeciálnou technikou, pri ktorej sa z vrecka odsaje všetok vzduch, aby pokrmy čerstvé aj počas dlhých misií. Mäso je na úpravu najcitlivejšie. Ožaruje sa, aby sa spomalil proces jeho kazenia. Polievky a nápoje, ako napríklad káva či čaj, sa vo vesmíre uchováva vo forme instantných práškov, ktoré iba zalejú horúcou vodou. Postup je kvôli bezpečnosti iný ako na Zemi – na vrecko sa nasadí špeciálna hadička, do ktorej sa natlačí voda. Astronaut potom iba jemne potrasie a celý obsah sáčku si vyleje do úst.

astronaut-600994_1280Jedlo si astronauti neohrievajú v mikrovlnnej rúre, ale pomocou špeciálnej techniky a horúceho stlačeného vzduchu. Príprava jedného chodu zaberie približne 30 minút.

V kozme a v module nefunguje gravitácia, čo pôsobí aj na žalúdky astronautov a znižuje im chuť do ďalšieho „sáčku“. Navyše sú jedlá vo veľkej miere bez chuti a vône, takže na dlhých 200 dní zabudnú ako vonia káva či aká chutná je čokoláda. To je obeta!

Malá ukážka jedál:

  1. Kukurica so zemiakovou kašou
  2. Zelené fazuľky a zemiaky
  3. Kuracie mäso s arašidovou omáčkou alebo s ryžou
  4. Fazuľky, slanina a tortilly
  5. Dezert: zmrzlina, sušienky, tvaroh, proteínová tyčinka

Vesmírne zaujímavosti

  • astronaut-857110_1280V jedálničku ISS (Medzinárodná vesmírna stanica) je dnes takmer 200 druhov rôznych jedál a nápojov.
  • Obľúbeným jedlom Ivana Bellu (1. slovenského astronauta) bol tvaroh s vajcom a kuracie mäso s ryžou.
  • Istá odroda jahôd má v budúcnosti predispozíciu byť plodinou pre vesmírne lety.
  • Súčasťou jedálneho lístka sú rôzne exotické jedlá a jedlá, ktoré ľudia dostanú aj vo fastfoodoch.
  • Ruskí a americkí kozmonauti si vyžiadali, aby sa do ich jedálničkov zaradil aj tradičný hamburger.

Dali by ste si sušené kuracie mäso s ryžou alebo instantnú zmrzlinu? Odborníci ticho hlásia, že možno práve takúto stravu bude jesť ľudstvo v budúcnosti a to najmä vtedy, keď objavíme život na iných planétach. 

Ilustračné foto: pixabay.com, unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *