Grilovacia sezóna je v plnom prúde
Dni sa už pomaly otepľujú a to je jedno zo znamení, že sa začína sezóna grilovačiek. Niekomu sa to môže zdať na prvý pohľad jednoduché. Gril majster by vám však povedal, že je to hotové umenie. Najdôležitejšie je, aby ste jedlá na grile pripravili s nadšením a tou správnou technikou.
Ešte predtým, ako začnete s prípravou marinád, mäsa a ostatných ingrediencií, mali by ste svoj gril poriadne očistiť, a to najmä od prachu. Po ročnej pauze bude určite potrebovať patričnú starostlivosť. Pri jeho čistení nepoužívajte saponát, ale radšej ho len jemne pretrite kefkou. Na mriežke by mal dokonca ostať kúsok povlaku, ktorý tam zvýšil z predchádzajúceho grilovania. Vďaka tomu sa vám mäso alebo zelenina nebude lepiť na rošt.
Pred poukladaním mäsa na gril sa uistite, či je poriadne rozohriaty. Ak si nie ste istí, či je gril na uhlie dostatočne vyhriaty, položte naň kúsok mäsa a ak pri kontakte s roštom budete počuť zasyčanie, tak je všetko pripravené na párty. Ak máte plynový gril, použite teplomer, kde sa stačí držať pravidla, že gril je správne nahriaty pri teplote nad 200 °C.
Hamburgery sú ideálnym riešením zväčša pri každej príležitosti. Ich príprava je jednoduchá, rýchla a má ich rád skoro každý. Ak z vašich hostí niekto neobľubuje hovädzie mäso, môžete mu pripraviť grilovaný oštiepok, hermelín, tofu alebo lososa. Zvyčajne sa na prípravu akýchkoľvek burgerov používa tradičná žemľa. Ak chcete vaše grilovanie o niečo viac ozvláštniť, použite biely alebo celozrnný toastový chlieb. Pred položením na gril ho potrite cesnakom, posypte bylinkami a len zľahka pokvapkajte olivovým olejom.
Ryby je jednoduchšie grilovať na grilovacej mriežke. Ak ju však nemáte, tak rybku len niekoľkokrát rýchlo položte a zodvihnite. Týmto spôsobom sa na rybe vytvorí povlak, ktorý zabráni jej prilepeniu na gril.
Tradičnou surovinou, ktorá sa ukladá na grilovací rošt, je poriadny kus mäsa. Už aj Slováci majú stále viac v obľube prípravu steakov, čím sa myslí kus hovädzieho mäsa. V širšom význame však steak môže znamenať akýkoľvek plátok mäsa. Poznáme kurací, bravčový, jelení alebo tuniakový či lososový steak. Ak obľubujete veľmi mierne opečený, takzvaný blue rare, teda vo vnútri úplne krvavý, postačí vám ho opiecť na grile zhruba 30 sekúnd. Medzi jeden z najpopulárnejších stupňov prepečenia patrí medium rare. Mäso je vo vnútri ružové, šťavnaté a veľmi pozvoľna prechádza k opečenej vonkajšej časti. Steak si môžete pripraviť aj na tretí spôsob – medium well, teda viac prepečený. Mäso je už takmer úplne prepečené a vo vnútri má jemne ružovú farbu.
Grilovať nemusíte len mäso, ale aj akúkoľvek zeleninu či ovocie. Postup však závisí od toho, aký typ zeleniny si vyberiete. Tvrdšie druhy si treba pred grilovaním trošku predpripraviť, mäkké druhy stačí potrieť olejom či bylinkami a môžete ich rovno grilovať. Ak si vyberiete na grilovanie napríklad paradajky, je dobré použiť dierkovanú tácku z alobalu. Vyhnete sa tak ich možnému pripáleniu či prasknutiu. Len ich nakrájajte na polovice a na gril položte šupkou dolu. Takto pripravené paradajky grilujte tri minúty z každej strany, kým nebudú na vonkajšej strane jemne pripečené, ale stále pevné.
zdroj: countryliving.com
ilustračné foto: pixabay.com