ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápadyZdravie

Čo dať jesť dieťaťu?

Batoľatá, ktoré prechádzajú z materského mlieka na normálnu stravu potrebujú svoj vlastný jedálniček zostavený tak, aby denne prijímali dostatok živín. V tomto období dieťaťu všetko mixujete a robíte kašičky od výmyslu sveta. Keď však dieťa trochu podrastie môže sa posúvať na ďalšiu úroveň stravovania. Ako na to?

Strava jeden až trojročného dieťaťa by mala byť rozdelená rovnomerne na celý deň. Vhodnejšie sú menšie porcie podávané častejšie. Ak chcete, aby vaše dieťa jedlo pekne, vynechajte medzi jednotlivými pokrmami tri až tri a pol hodiny odstup. Dieťaťu medzitým strávi predchádzajúce jedlo a zas bude hladné.yogurt-1786329_1280

Rozdelenie príjmu potravín cez deň by malo vyzerať asi takto:

Raňajky – 25%

Desiata – 10 až 15%

Obed- 30 až 35%

Olovran t- 10%

Večera – 15 až 20%

Z čoho by mal pozostávať jedálniček vášho dieťaťa?

Mlieko je neoddeliteľnou súčasťou jedálnička batoľaťa aj po prechode na tuhú stravu. Denne by malo dieťa prijať aspoň 500 ml mlieka. Mlieko zo zníženým obsahom tuku je odporúčané podávať až trojročnému dieťaťu. Deti vo všeobecnosti veľmi obľubujú kakao alebo Granko. Ak vaše dieťa odmieta piť mlieko čisté, prisypte mu tam čosi sladké a iste ho s radosťou vypije. Nezabúdajte ani na mliečne výrobky ako jogurty, syry a mäkké tvarohy. Obsahujú totiž zdraviu prospešný vápnik.

Na obed, poprípasoup-1006694_1280de na večeru, podávajte deťom polievky. Zväčša zeleninové alebo mäsové, ale v teplých dňoch osviežia aj ovocné. Menším deťom je vyhodné polievky mixovať, tým starším ich môžete podávať s cestovinami. Niektoré deti odmietajú zjesť obyčajnú rezancovú polievku, a tak im namiesto rezancov skúste spraviť kocôčky, špirálky (čigi-bigi), písmenká, zvieratká alebo akékoľvek iné cestoviny zaujímavých tvarov. Deti sa síce chvíľu možno budú s cestovinami hrať, ale v konečnom dôsledku ich zjedia. Pravdepodobne sa im rezance ťažko naberajú, pretože môžu skĺznuť z lyžičky, a preto ich nemajú rady. Polievky solíme a koreníme iba vo veľmi malom množstve, pri mixovaných polievkach vôbec.

Mäso by v detskom jedálničku nemalo chýbať. Nie je však potrebné konzumovať ho každý deň. Menším deťom sa mäso, rovnako ako polievky, mixuje. Pre deti je vhodné predovšetkým kuracie, králičie, morčacie, teľacie, bravčové a hovädzie mäso. Neodporúča sa podávať vnútornosti a divinu. Pre ich zdravie sú prospešné takisto aj ryby. Mäso ani ryby nekoreníme zmesami, ktoré obsahujú glutaman sodný, pretože je pre nich škodlivý.

Dôležité pre detský rast sú aj ovocie a zelenina. Deti ich majú najradšej nakrájané na malé kocky, prúžky alebo plátky. Je vhodné kombinovať viac druhov ovocia. Ak máte záhradku, určite sa vám oplatí vypestovať nejaké tie jahody, čučoriedky, maliny alebo ríbezle. Mnoho detí ich s obľubou zje rovno z kríkov a rastlín. Pre deti, ktoré nechcú konzumovať ovocie, pomôže štipka cukru. V najhoršom prípade im môžete ovocie zakombinovať do iného jedla. Obľúbené sú aj čerstvo odšťavené ovocné nápoje. Pre menšie deti sa odporúča predovšetkým jablko, banán a hruška. Šťavy rieďte pitnou vodou. Rovnaký postup môžete uplatniť aj pri zelenine, tu je však potrebné overiť si, ktoré druhy zeleniny môžete miešať. Strúhané jablko s mrkvou a piškótami by tiež mohli vaše ratolesti oceniť.

Do detského jedálnička patria aj strukoviny, zemiaky, cestoviny, nátierky a obilninové kaše.

Pár dobrých typov:breakfast-21707_1280

Dieťa by malo jesť pokojne. Zapnite mu rozprávku alebo ho posaďte k veľkému stolu spolu so zvyškom rodiny, bude sa cítiť dôležito a pekne jesť.

Ak dieťa jesť nechce, nemá význam dávať mu tresty alebo odmeny, ak to zje. V takýchto prípadoch si dieťa môže vytvoriť k jedlu odpor. Ak je dieťa ešte malé, môžete mu na tanier iba čosi pridať a tváriť sa, že ste mu jedlo vymenili.

Skúste dieťaťu vytvoriť na tanieri smajlíka, bude mať väčšiu chuť do jedla.

Niektoré deti milujú slaniny, klobásy, grilované mäso, rôzne syry a podobne. Ak si to vaše dieťa pýta doprajte mu, aj keď nie vo veľmi veľkom množstve. Raz za čas mu to určite neublíži.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *