NezaradenéPR články a tlačové správy

Staňte sa veľmajstrom v grilovaní!

Dlho očakávaná grilovacia sezóna je opäť tu. Každý rok ju mnohí z nás už netrpezlivo očakávajú. Aj vám sa s ňou spájajú samé príjemné veci? Vôňa ugrilovaného mäska, klobások či zeleniny, k tomu správne vychladené pivo či nealko je v kombinácii s čerstvým vzduchom a posedením s priateľmi a rodinou skrátka obľúbenou aktivitou mnohých z nás.

Viete ako správne grilovať? Toto sú najdôležitejšie zásady!

Pri grilovaní uplatňujeme dva postupy – priame a nepriame grilovanie.

Priame grilovanie

Grilovanie zeleninyAk máte k dispozícii suroviny, kde je čas prípravy menší ako 30 minút, sú určené na priame grilovanie, teda
bez použitia poklopu. Patria tu napríklad steaky, klobásy, rôzne špízy a zeleninu.

Tieto suroviny poukladáme pekne nad zdroj tepla a docielime tak nielen typickú arómu „od ohňa“, ale vďaka
tejto metóde sa na našich surovinách vytvoria aj typické grilovacie vzory.

Hoci je čas grilovania pomerne krátky, prebieha pri vysokých teplotách – od 250 °C.

Vzdialenosť medzi zdrojom tepla a grilovaného pokrmu sa dá ľubovoľne meniť.

Pri griloch na drevené uhlie je dôležitý najmä náležitý žiar.

V prípade plynového grilu sa pokrm opeká priamo nad zdrojom tepla.

Pozor si dávajte na to, aby sa pokrmy nevysušili či nespálili. Nenechávajte ich na rošte príliš dlho a otáčajte iba raz.

Grilovanie mäsa a zeleninyNepriame grilovanie

Grilované pokrmy sa tu nenachádzajú priamo nad zdrojom tepla. Predpokladom na cirkuláciu vzduchu je gril s poklopom a otvormi na vetranie.

Teplo sa odráža od poklopu a vnútornej plochy grilu a tým ohrieva grilovaný pokrm zo všetkých strán.

Na grile na drevené uhlie sa žiar po roztopení presúva na kraj. Miska s vodou umiestnená priamo pod grilovaným pokrmom bráni jeho vysušeniu.

Pri plynovom grile musíte po prvotnom predhriatí úplne odstaviť prostredné plynové horáky. Až potom môžete na rošt klásť mäso či rybu.

Grilovanie mäsaAko zintenzívniť arómu mäsa?

Steaky je vhodné najskôr zabaliť do alobalu a nechať 2 až 5 minút odpočívať. Potom ich treba dochutiť štipkou soli a rôznymi koreninami. Tesne pred servírovaním sa steaky pokvapkajú panenským olivovým olejom alebo potrú kúskom masla. Drevené špízy zasa necháme pred grilovaním namočené zopár minút vo vode, potom nezhoria. Alternatívou je čierne pivo, whisky alebo víno. Počas grilovania sa začne uvoľňovať jemná aróma, ktorá mäso obohatí rafinovaným espritom.

Tipy na dipy a marinády

Kulinárske kúzelníčky – aj takýmto prívlastkom sú označované marinády. Potravinám totiž dokážu dodať osobitosť ešte pred samotnou tepelnou úpravou. Kyslé marinády, obsahujúce víno, ocot, horčicu alebo citrónovú šťavu, jedlo zjemňujú. Pastovité sa zasa vtierajú do povrchu potravín a vytvárajú na nich ochrannú kôrku, ktorá zadrží šťavu.

V otázke množstva poslúži jednoduché pravidlo: 500 g pokrmu vyžaduje cca 150 ml marinády. Ryby, hydinu, bravčové Grilované krevetya jahňacie mäso zjemní jogurtová marináda. Výrazne pikantná sa hodí na jahňacinu i hovädzinu. Mäso by malo byť v marináde vložené čo najdlhšie (od 2 do 12 hodín).

Dipy tvoria chuťovku každej grilovačky. Robia sa z neutrálneho základu v podobe mliečnych výrobkov, zeleniny, oleja či medu. Za výrazné chuťovo-aromatické akcenty sú zodpovedné pestré koreniny (bylinky, horčica, biele i čierne korenie). Mliečny základ tvorí biely jogurt, trený tvaroh, kyslá smotana, vajcia i rôzne syry. Pri zeleninovom možno zvoliť paradajky, uhorky, papriky, zemiaky, cukety či baklažány. Z olejov je vhodné uprednostniť olivový, med sa odporúča dochutiť štipkou čili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *