ČlánkyMagazínTopZdravie

Intolerancia laktózy – problém mnohých ľudí

Už naše staré mamy nám vštepovali to, aby sme pili veľa mlieka, pretože obsahuje dôležitý vápnik a ten nám spevní zuby a kosti. V škôlkach sme dostávali denne prídel teplého mlieka, s kožkou na vrchu, ktorú sme zjedli ako prvú, hoci sa našli aj deti, ktoré práve kvôli tejto nie príliš vábnej veci mlieko neznášali. Niektorí však dostali do vienka ochorenie zvané intolerancia laktózy, ktorá spôsobuje, že mlieko ich organizmus jednoducho odmieta. Počuli ste už o tomto probléme?

 Človek je cicavec, ktorý po pôrode prijíma mlieko od matky, teda je dojčený. Sme od narodenia naprogramovaní prírodou, aby sme vedeli tráviť materské mlieko. V období vývinu má organizmus najvyššiu schopnosť vstrebávať laktózu. Táto schopnosť sa postupne znižuje a v niektorých prípadoch sa úplne stratí.drink-1818550_1280

Intolerancia laktózy je v dnešnej dobe však úplne bežný stav, ktorým trpia staršie deti aj dospelí jedinci. Organizmus netoleruje mliečne výrobky kvôli absencii enzýmu laktáza, ktorý má za úlohu štiepiť laktózu na cukry – glukózu a galaktózu. Laktázu produkujú klky v tenkom čreve, ktoré sú tam na to, aby sa pomocou nich vedeli stráviť výživné látky a vitamíny z našej stravy a dostať sa do nášho krvného behu.

V krajinách strednej a východnej Európy je aspoň 20% populácie postihnutých poruchou vstrebávania mlieka a neznášanlivosti mliečneho cukru.

Kde všade sa vyskytuje laktóza?

 Laktóza sa vyskytuje najmä v mlieku a to vo všetkých je formách a podobách. Sú to predovšetkým syry, jogurty, nanuky, maslo, tvaroh alebo smotana. Ak trpíte týmto problémom, mali by ste však pozorne sledovať etikety na výrobkoch, pretože laktózu často obsahujú aj hotové pekárenské výrobky. Mlieko tolerujete len vo výrobkoch, čo prešli kvasným procesom, napríklad v jogurtoch alebo obľúbených kefíroch.

Ako zistíte, že netolerujete mlieko?

 Najpresnejšia diagnostika je samozrejme od lekára, ktorý vám ju zistí z krvi (odmeria vám v nej glykémiu) alebo môže použiť aj dychový test tesne po tom, čo si dáte niečo mliečne.

To, čo vás častokrát privedie až pred dvere ordinácie lekára sú príznaky – bolesť brucha, hnačky, nafúknuté brucho, pálenie záhy. Ak nie ste zástancami častých návštev u lekára, môžete si urobiť doma ľahký test – niekoľko dní mlieko a výrobky z neho vynechajte z jedálnička a potom vypite nalačno 3 až 4 decilitre mlieka. Ak vás do dvoch hodín preženie, budete cítiť bolesť brucha alebo sa vaše brucho zmení na balón, pravdepodobne patríte medzi „vyvolených“ a mlieko do vášho jedálnička nepatrí.

Ak si svoj život neviete bez mlieka a syrov predstaviť, nemusíte sa ich nutne vzdať. Môžete si ich dávať v maličkých množstvách alebo mlieko jednoducho nahraďte sušenými mliekami, ktoré sú buď zo sóje alebo sú jednoducho bezlaktózové. Niektorí odborníci odporúčajú aj zvýšiť príjem probiotík, aby vám preliečili podráždenú črevnú mikroflóru.   

Ilustračné foto:pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *