ČlánkyMagazínTopVianoceZaujímavosti a nápady

Napečte si vianočné perníky už dnes

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo tradícií. Zdobenie stromčeka, zabíjanie kapra, balenie darčekov. Medzi ten najvoňavejší zvyk by sme mohli zaradiť pečenie vianočných perníkov.

Perník alebo medovník?

Medovník je medové cesto, zvyčajne v tvare tortového korpusu, ktoré je naplnené medovým krémom a vrch je posypaný pomletými vlašskými orechmi. Predstavte si napríklad jeden z najslávnejších a najsladších medovníkov – Marlenku. Tieto medové koláče sú staršie, ako malé perníčky, piekli ich už starí Slovania. Perníky sú o niečo tvrdšie, trvanlivejšieozdobené polevou. Z historického hľadiska sa perník začal piecť o niečo neskôr, až po vynájdení výroby cukru.

christmas-1812881_1280Multifunkčné voňavé využitie

Okrem toho, že ich aróma vytvorí vo všetkých príbytkoch neopakovateľnú vianočnú atmosféru, poslúžia aj ako krásna ozdoba na stromček. Stačí, ak pri ich vykrajovaní vytvoríte malý otvor na vrchu, po upečení ním pretiahnete ozdobnú stužku a zavesíte na stromček.

Spomínanú omamnú vôňu získate vytvorením cesta, ktoré je v zásade všade rovnaké. Najdôležitejšie je pridanie aromatických korenín akými sú zázvor, škorica, klinčeky. Pridať môžete aj kardamón, muškátový oriešok, aníz či dokonca levanduľu.

Krásne ozdobené perníky

Snáď najväčším zážitkom pri príprave perníkov je zdobenie. V súčasnosti už na to v obchodoch nájdete rozličné tuby naplnené farebnými polevami. Kedysi si gazdinky postačili iba s mikroténovým vrecúškom a ručne vytvorenou bielou polevou. Na jej prípravu vám stačí práškový cukor, jeden bielok a citrónová šťava. Tieto tri ingrediencie treba poriadne vyšľahať a naplniť ním pevné mikroténové vrecúško s malým otvorom v rohu. Pri zdobení nezabudnite zapojiť aj svoje deti, ktoré si túto prácu určite zamilujú a potešia sa ak sa aj oni budú môcť zapojiť do predvianočnej prípravy. Deťom postačia spomínané tuby, ktoré sa držia ako pero a jednoduchšie sa s nimi manipuluje.

Ak by ste chceli čisto prírodnú polevu, no žiada sa vám aj farby, pomôžete si bežnými surovinami – šťavou z cvikle, mrkvy alebo čistým žĺtkom.

Perníky musia  najskôr zmäknúťchristmas-cookies-1047653_1280

Rovnako dôležitým faktom pri ich príprave je čas. Najlepšie je začať už teraz, pretože upečené perníky sú tvrdšie a ak by ste ich chceli ponúkať ako dezert, mohli by ste s tým mať menšie problémy. Nemusíte sa báť, žeby vám perníky nezmäkli, stačí ak si vyberiete jednu z múdrych rád.  Môžete ich uložiť do väčšej uzatvárateľnej nádoby tak, aby mali dostatok vzduchu. Do takejto dózy potom vložte kúsok chleba, polovičku zdravého jablka alebo trochu umytej pomarančovej šupky.

Rôzne tvary

Kedysi sa vo vybraných regiónoch cesto zvyklo vtláčať do formy, ktorá bola vyrobená z hruškového dreva. Veľkým prekvapením pre vás možno bude fakt, že to bola najskôr čisto mužská záležitosť, pretože na vtláčanie bola potrebná veľká sila. Koncom 19. storočia výroba medovníkov z drevených foriem zanikla. Tento zánik bol zapríčinení priemyselnou výrobou cukru a postupným nahrádzaním medu sirupom, takže cesto už nebolo také tvrdé. Premenou preto prešlo aj vtláčanie cesta a jeho vyberanie. Tento proces bol nahradený jednoduchými plechovými formičkami rôznych tvarov, ktoré sa používajú dodnes.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *