ČlánkyMagazínMäsoReceptyZaujímavosti a nápady

Vitaj jar! Poradíme vám ako si pripraviť poriadnu grilovačku

Zavítala k nám jar, tráva ozelenela, vtáčiky spievajú, slnko krásne hreje a aj tí najväčší domasedi vyliezli von, aby si po dlhej chladnej zime užili teplo a zábavu. Jar je čas, kedy ľudia usporadúvajú rôzne oslavy, párty a posedenia. A tie najobľúbenejšie sú zaiste grilovačka či opekačka.pork-and-sausage-on-the-grill

Ak bývate v dome so záhradkou je pre vás najjednoduchšie usporiadať grilovačku v pohodlí domova.

Pozvánky na grilovačku, či akýkoľvek iný večierok, by ste mali posielať vždy štrnásť dní vopred, aby si hostia mohli rozvrhnúť svoj čas. Na pozvánku uveďte konkrétny čas a dodržte ho. Ak chcete aby sa večera podávala, napríklad o 17:00 pozvite hosti už na 16:00, aby ju stihli aj oneskorenci.

Prvá vec, ktorú musíte pripraviť na grilovanie je záhrada. Uistite sa, že máte dostatok stoličiek a lavičiek na sedenie. Pokoste trávu, záhradu môžete spestriť aj záhradnými sviečkami alebo malými lampiónmi. Poukladajte všetky hračky alebo iné predmety, ktoré sa vám na dvore povaľujú, mohol by o nich niekto zakopnúť a ublížiť si.

sausages-on-barbecueZameťte terasu, upravte altánok, pripravte jeden stôl, pri ktorom budú vaši hostia jesť a jeden na príbory, misy a nápoje. Gril umiestnite tak, aby bol bokom k smeru vetra. Ak používate pri grilovaní hnedé uhlie, nezabudnite ho najprv nechať rozpáliť. Grilovať by sa na ňom malo až vtedy, keď je z 80%
pokryté sivým popolom.

Niektoré jedlá môžete pripraviť aj v kuchynskej rúre. Medzi jedlá, ktoré sa ľahko grilujú patrí hovädzí steak, kuracie prsia bez kosti, bravčové kotlety, jahňacie kotlety, kvalitné klobásy, fašírky, losos, pstruh a čerstvé sardinky. Mäso a ryby je vhodné marinovať aj niekoľko hodín.

Výborná je ďumbierovo-pomarančová marináda dokonalá na kuracie prsia a stehná. V miske si zmiešame 4 lyžice ďumbierovej marmelády, 1 lyžicu worcesterskej omáčky, 1 lyžicu vinného octu, soľ, mleté čierne korenie, nastrúhanú kôru a šťavu z polovice pomaranča.

Pre vegetariánov máme potešujúcu správu: nielen mäso a ryby sa dajú opekať. V alobale pripravíte jednoducho a ľahko grilovaný syr, napríklad syr s bielou plesňou je na túto príležitosť ako stvorený. Podávajte ho so zeleninovým šalátom alebo brusnicovou omáčkou.

K dobrej grilovačte nesmú chýbať ani opekané zemiaky v šupke, grilovaná cuketa, cibuľové krúžky, zeleninový šalát a čerstvý chlieb. Dokonca aj chlieb si môžete jemne opiecť, ak chcete aby bol teplý a chrumkavý.

A teraz to najdôležitejšie bez čoho si Slováci grilovačku už nevedia ani predstaviť: nezabudnite na pivo. Medzi jeho najväčšie výhody patrí, že napomáha tráveniu. Okrem piva môžete svojim hosťom ponúknuť aj chladené nealkoholické nápoje, ktoré si ľahko pripravíte sami doma.

Do džábánu s vodou pridajte uhorky, lístky mäty s citrónom či nakrájané pomaranče.

Dobré rady na záver:spare-ribs-grill-bbq-barbecue-peeling-ribs-meat

  • Pred grilovaním sa uistite, že máte dostatok dreveného uhlia
  • Negrilujte pod stromom, mohol by sa zapáliť.
  • Ak na grilovanie nepoužívate alobalové tácky, potrite mriežku trochou oleja a mäso sa na ňu nebude lepiť.
  • Zemiaky jednoducho upečte v rúre, pofŕkajte ich olivovým olejom a osoľte morskou soľou.
  • Klobásy pred opekaním poverte 5 minút vo vode, tak sa nepripečú a určite nebudú surové.
  • Hmyzu a zbavíte zapálením citrusových sviečok, repelentom a majte po ruke vždy aj krém po uštipnutí.
  • Jedlo, ktoré budete konzumovať svedomito prikrývajte.

Všetko ohľadom grilovačky sa dá dokonale zorganizovať. Jedno čo však neovplyvníte je počasie. Preto majte vždy po ruke aj plán B.

Ilustračné foto: visualhunt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *