NealkoSyr a mliečne výrobkyVitamínyZdravie

Domáci kefír: Zaujímavosti o ktorých ste možno nevedeli

Kefír je kvasený mliečny nápoj so živými prírodnými kefírovými zrnami. Pomáha obnoviť ekosystém vnútorného čreva (nazývaný mikrobióm), tým, že mu dodáva prospešné baktérie, ktoré potrebujeme. Potláča škodlivé baktérie a zvyšuje množsto tých prospešných. Kefír sa vyrába za pomoci kefíroveho jadra, ktoré je živým symbiotickým spoločenstvom baktérií a kvasiniek. O všetkých jeho benefitoch si prečítajte v tomto článku.

Čo sú kefírové zrná?

Kefírové zrná sú bohatým zdrojom mikróbov, probiotík a rôznych iných zdravých zlúčenín (napríklad vlákniny, či probiotík). Ide o baktérie a kvasinky obalené proteínovou a polysacharidovou matricou. Veľmi dôležitý je pri kefírovom zrne (alebo aj kefírovom jadre – myslíme tým to isté) jeho povrch. Mal by byť mazľavý a mierne slizký. Tieto kefírové zrná zalievame čerstvým mliekom a následne už len čakáme, kým nám sfermentuje na kefír.

Čo je kefír?

Domáci kefír je silný, živý a aktívny nápoj. Je vyrobený kvasením kyseliny mliečnej, alkoholu, mezofilných baktérií a kvasiniek. Mikroorganizmy nachádzajúce sa v kefíre sú nepatogénne (Lactobacillus sp. a kvasinky). Kefír je vynikajúci spôsob, ako konzumovať mliečne produkty šetrnejším spôsobom. Fermentované mlieko za pomoci kefírového jadra a jeho mliečne výrobky majú významný vplyv na zdravie.

Ako si vyrobiť domáci kefír?

Na výrobu domáceho kefíru budeme potrebovať iba 2 ingrediencie. Kefírové jadro a mlieko. Pokiaľ nemáte nikoho, kto by sa s vami o kefírové zrná podelil, vyskúšajte kefírovú mapu Slovenska.

Ak už máme kefírové jadro, vložíme ho do zaváraninového pohára a zalejeme litrom mlieka. Zakryjeme gázou a necháme fermentovať 24 až 48 hodín na kuchynskej linke. Čas si môžeme upravovať podľa teploty v miestnosti. Čím teplejšie, tým kratšie fermentujeme. Mlieko raz za čas premiešame, aby sa kefírové zrná dostali všade a neusadili sa len na povrchu. Teplota tiež ovplyvňuje chuť kefíru.

Teplota tiež ovplyvňuje chuť kefíru. V lete môže kefír chutiť viac kyslejšie, v zime zase viac mliečne.

Na druhý deň, zoberieme sitko a mlieko precedíme. Kefírové jadro opäť zalejeme čerstvým mliekom. Vzniknutý kefír buď hneď konzumujeme, prípadne ho ešte pár hodín necháme pri izbovej teplote dozrieť a následne pijeme.

Aký typ mlieka je vhodný?

Najlepšie je použiť čerstvé mlieko priamo od zvieraťa, konkrétne od kravy. Ak je to teda možné, použite nehomogenizované a nepasterizované. Odporúčame vám tiež navštíviť miestne automaty na čerstvé mlieko. Ak takúto možnosť nemáte, kúpte si radšej čerstvé mlieko z obchodu. Určite však nepoužívajte trvanlivé mlieko.

Raz za čas môžete vyskúšať nahradiť kravské mlieko rastlinným. Postup je síce rovnaký, ale kefír sa z takého mlieka vyrobí iba jednorazovo. Následne je dobré vložiť kefírové jadro do kvalitnej šľahačkovej smotany, ktorá zrná opätovne “preberie” k životu.

Kefírové zrná majú mať na svojom povrchu zvyšky kefíru. Neodporúčame vám ich preplachovať pod vodou, pretože môžu strácať svoju silu a prospešné baktérie.

Tak čo, vyskúšate si takýto typ fermentovaného mlieka vyrobiť aj doma? Jeho jednoduchá domáca výroba vám umožní mať vždy čerstvý kefír stále po ruke. Pokojne si ho zamiešajte aj s ovocím, či zeleninou, prípadne zamiešajte do smoothie. Ľahká a zdravá desiata, či olovrant je to najlepšie, čo si môžete pripraviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *