ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Gumené sladkosti

Neexistuje azda dieťa, ktoré by túto dobrotu nepoznalo a nemalo ju v láske. Chutné pelendreky s náplňami, kyslé húsenice alebo sladké a roztomilé gumené medvedíky. Tieto maškrty sa síce tešia menšej obľube, ako legendárna čokoláda, ale svoju pozíciu si vytrvalo držia. Viete, z čoho sú vlastne zložené tieto dobroty? Ak nie, tak čítajte ďalej!

 Na začiatok je dobré vedieť, že každý produkt musí prejsť procesom výroby, ktorý nie je vždy taký chutný a lahodný ako samotný produkt. O gumených medvedíkoch, respektíve o ich skutočnej výrobe bol nakrútený aj krátky dokument, ktorý vytvorila belgická kameramanka Alina Kneepkensová. Chcela podať ľudom skutočný obraz o tom, ako táto gumená pochúťka vznikla a čo je jej prísadou. Tento dokument však nie je určený ľudom, ktorí túto pochúťku milujú, pretože by sa radikálne mohol zmeniť ich názor na tento produkt. Ale je dobré vedieť pravdu.

Gumené medvedíky, ovocie, húsenice 

 Vo všeobecnosti sú obľúbené tak u detí ako aj u dospelých. Je to niečo, čo je príjemné a mäkké na dotyk, voňavé po jahodách, citrónoch, či po melóne a rovnako záživné aj v ústach. Ak máte však problém so zubami alebo iba odkladáte zo strachu stomatológa, konzumácia týchto pochúťok by vám mohla k jeho skorej návšteve veľmi dopomôcť.gummibarchen-493089_1280

Gumené sladkosti obsahujú vysoké dávky cukru a malé množstvo kolagénu. Práve kolagén je to príjemné mäkké, čo na týchto cukríkoch máme radi. Vyrába sa procesom zvaným vyváranie, ktorým sa uvoľňuje zo šliach, kostí alebo koží ošípaných. Okrem tejto látky v cukríkoch nájdeme aj rôzne prídavné látky, ako napríklad želatínu, naopak žiaden tuk, rôzne arómy, koncentráty z ovocia, aby sme dodali chuť a vôňu a leštiace látky, ktoré prepožičiavajú medvedíkom lesk a tým zvyšujú šancu, že si ich vložíme do úst. Ak sa vám ale hnusí predstava žuvania bravčovej kože, iba v lákavejšej podobe, na trhu sú dostupné aj cukríky vyrobené z agaru, čiže z výťažku z červenej riasy obsahujúcej tiež kolagén – iba príjemnejší.

Zaujímavosťou je to, že 18 medvedíkov v sebe ukrýva až 22 gramov cukru! A to je podobné množstvo, ako obsahuje malá Coca Cola alebo šálka kávy s 5,5 lyžičkami cukru. Toto množstvo je zabijakom krásnej postavy do plaviek a plochého bruška. Navyše si koledujete aj o zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení, zníženú imunitu alebo vyšší nábeh na zápaly. Cukor milujú aj plesne a tie naše telo opúšťajú len veľmi ťažko a neradi, takže je potrebné radšej túto dobrotu nekonzumovať.gummibarchen-612859_1280

Aby sme nesypali na gumené sladkosti len negatíva, majú aj jedno pozitívum a to je obsah bielkovín. Pokrývajú totiž dennú dávku bielkovín pre nás – ženy. Lepšie je však tieto stavebné látky pre naše telo dodávať zdravšou a hlavne múdrejšou formou v podobe rýb, morských plodov a mäsa.

Jeden výskum realizovaný americkými vedcami potvrdil, čo sa len dlho šepkalo a to to, že gumené cukrovinky fungujú ako špongia a odsávajú z nášho tela vodu, takže najmä u malých detí môžu spôsobiť dehydratáciu. Navyše sú schopné v žalúdku zväčšiť svoj objem až na 20 centimetrov a po dávke dvoch alebo troch medvedíkov bude nimi váš žalúdok preplnený a vy nebudete cítiť potrebu hladu. Tiež však poznáme zdravšiu formu držania diéty a zaplnenia žalúdka.

 

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *