ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Makrobiotická strava: hollywoodska diéta najmä pre ženy

Vegetariánstvo, vegánstvo, Atkinsova alebo zónová diéta. Špecifické druhy stravovania sa každým dňom rozširujú a my si dnes posvietime na jednu z nich. Obľubujú ju napríklad hollywoodska hviezda Cameron Diaz či speváčky Madona a Christina Aguillera. K štíhlym líniám im pomáha takzvaná makrobiotická strava.

Chcem sa stravovať makrobioticky

Pôvod slova makrobiotika musíme hľadať v gréckom jazyku a znamená dlhý život. Tento preklad v nás môže vyvolať len tie najlepšie myšlienky, no takáto diéta nie je pre každého. Jej základom je totiž celkom pomalé prežúvanie každého sústa. Postup vychádza zo starej čínskej medicíny, podľa ktorej by ste mali každý kúsok prežuť aspoň 50-krát. Práve kvôli tomu by takýto typ stravy odmietali všetci muži a určite aj niektoré ženy.

Ak vám táto diéta pripomína Slow food, o ktorom sme nedávno písali, tak ste na správnej adrese. Okrem toho, že musíte jedlo dlho a pomaly prežúvať, mali by ste do jedálnička zapojiť čo najviac bio potravín z vášho klimatického pásma. V našom prípade by to mohli byť zemiaky, klasická koreňová zelenina, jablká, hrušky, bryndza alebo rôzne farmárske výrobky, ktoré nie sú plné konzervačných látok a stabilizátorov.

Ďalšou vlastnosťou potravín makrobiotickej stravy by mali byť aj vysoká kvalita a ručné spracovanie. Tieto výrobky sú síce o niečo drahšie, no prinesú určite väčší osoh pre vaše zdravie. Možno si poviete, že bez konzervovania potravín to jednoducho nejde, avšak sú tu rôzne náhrady, napríklad v podobe sušenia alebo fermentovania.


agriculture-315512_1280Jedálniček makrobiotickej stravy

Štandardy makrobiotickej stravy, ktoré by sa mali dodržiavať, sú v jednotlivých regiónoch a krajinách odlišné. Na Slovensku by ste napríklad mali konzumovať 40-50 % celozrnných obilnín, 30-35 % zeleniny, 5-10 % strukovín akéhokoľvek druhu spolu s morskými riasami (napríklad nori vločky) a 5 % polievok. Problém by nemali robiť ani ryby, orechy, chia semienka, oleje a už spomínané ovocie z nášho klimatického pásma.
A čo s mliekom a inými mliečnymi výrobkami? Na tie by ste si taktiež mali dávať pozor a výrazne obmedziť ich
príjem. Nahraďte ich radšej zakysanými produktmi, akými sú kefír, acidofilné mlieko alebo cmar. Tieto nápoje upravujú žalúdočné prostredie, prispievajú vášmu zdraviu a občas sa môže stať, že vás aj na malú chvíľu zasýtia.

Snažte sa tepelne upravovať čo najmenej. Všetci dobre vedia, že čerstvosť je veľkou výhodou, a preto nie je dobré, ak budete zbytočne vyprážať alebo piecť. Vhodnou alternatívou je príprava v pare, teda dusenie alebo klasické varenie vo vode.

Nevybočte a jedzte zdravo

Snáď pri každej diéte sa človek po určitom čase dostane do krízy. Vtedy by najradšej zjedol všetko, čo vidí, a na zdravú stravu nemá ani pomyslenia. Samozrejme, že podobný problém môže nastať aj v tomto prípade, a preto vám ponúkame zopár rád, ako tieto stavy odstrániť alebo aspoň minimalizovať.

V prvom rade je veľmi dôležitý pitný režim. Najlepšie je deň začať vlažnou vodou s citrónovou šťavou, ktorá vám upraví prostredie v žalúdku. Ďalej si môžete pripraviť upokojujúci čaj, pretože najväčšiu chuť na veľa jedla dostáva človek práve v stresových situáciách. Veľa ľudí si do práce berie aj sušené ovocie, oriešky, nakrájanú zeleninu či ovocie. Samozrejme, že tieto pochúťky vás nenasýtia, no aspoň na chvíľu vás zbavia najväčšieho hladu.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *