ČlánkyMagazínZdravie

Málokrvnosť a stravovanie

Ak sa zníži hladina hemoglobínu, čo je životne dôležitá bielkovinová molekula, ktorá v krvnom obehu prenáša kyslík, alebo ak poklesne množstvo červených krviniek pod hranicu normálu, zhoršuje sa zásobovanie tkaniva kyslíkom. Mierna málokrvnosť, inak povedané anémia, sa prejavuje slabosťou, pri ťažších formách dochádza k letargii, človek je bledý, prichádza búšenie srdca, dýchavičnosť, závrate, opuchy členkov a bolesti dolných končatín.

liver-529582_640Nesmierne dôležitá je správna strava. Najčastejšou príčinou málokrvnosti u dospievajúcich dievčat a žien v produktívnom veku, je nedostatok železa. Rizikovou skupinou sú aj malé deti, pretože prevažne mliečna strava nezabezpečí dostatočný prísun železa. Strava, v ktorej chýba červené mäso, vnútornosti, hydina, ryby a listová zelenina môže zapríčiniť málokrvnosť. Najväčší obsah železa má pečeň, no neodporúča sa ju konzumovať počas ťarchavosti, pretože nadmerný prísun vitamínu A môže poškodiť plod.

Keďže sa železo vstrebáva ťažko, môže sa stať, že sa málokrvnosť prejaví aj napriek tomu, že konzumujeme stravu bohatú na minerálne látky. Schopnosť vstrebávať železo znižuje čaj, preto nie je vhodné jedlo zapíjať čajom. Vstrebávanie železa môže zhoršovať aj kyselina fytová, ktorá sa nachádza v pšeničných otrubách a nelúpanej ryži. Telu pri vstrebávaní železa môžeme pomôcť dodávaním vitamínu C, či už vo forme paradajkového šalátu, alebo pomarančového džúsu.

Málokrvnosť môže mať viacero príčin. Doteraz sme sa zaoberali málokrvnosťou z nedostatku železa. Keď sa však červené krvinky rozpadávajú rýchlejšie, ako ich stihnú nahradiť nové, ide o málokrvnosť hemolytickú. V dôsledku nedostatku kyseliny listovej dochádza k málokrvnosti megaloblastickej. Príčinou zhubnej málokrvnosti je neschopnosť vstrebávať vitamín B12. Málokrvnosť môže súvisieť s iným ochorením, napríklad leukémiou, ktorá ochromuje tvorbu nových červených krviniek. Chýbajúci hemoglobín môžeme nahradiť starostlivo premyslenou skladbou stravy, ktorá môže pomôcť vyrovnať množstvo červených krviniek na úroveň zdravého organizmu. Najúčinnejšiu liečbu málokrvnosti zaručuje príjem železa a vitamínov vo forme tabliet, prípadne iných preparátov. Pri zhubnej málokrvnosti sa pacientovi v trojmesačných intervaloch pichajú injekcie s vitamínom B12.

Nedostatok vitamínu B12 hrozí najmä vegetariánom a vegánom, pretože sa nevyskytuje v potravinách rastlinného pôvodu. Nedostatkom kyseliny listovej trpia zvyčajne ťarchavé ženy. Len čo je niektorá forma málokrvnosti diagnostikovaná, najúčinnejšou liečbou je podávanie suplementov pod dohľadom lekára. Železo a kyselina listová sa zvyčajne podáva vo forme tabliet, vitamín B12 sa pri zhubnej málokrvnosti podáva injekciami. Najlepším spôsobom ako predchádzať málokrvnosť je vyvážená strava.

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *