Bylinky a koreninyČlánkyMagazínTop

Medovka

Medovka lekárska je trvalka a je príbuzná mäty piepornej. Pôvodne sa vyskytovala v južnej Európe a západnej Ázii, teraz sa však pestuje takmer všade v oblasti mierneho pásma. Má príjemnú citrónovú vôňu a pôsobí nenápadne, no zároveň pôvabne, vďaka čomu jej patrí stále miesto v každej záhrade.

Pri rozotretí v ruke celá mladá rastlina príjemne vonia a chutní citrónovo-mätovo. Veľké, staré listy majú nepríjemnú chuť, preto ich nepoužívame.

Táto rastlina vyrastie ľahko zo semena alebo ju môžeme rozmnožovať vegetatívne delením trsov alebo koreňovými odreskami na jar alebo jeseň. Medovka rastie veľmi rýchlo a bujne. Pokiaľ ju neusmerňujeme, v malej záhrade je dobré pestovať ju v kvetináči. Listy sa zbierajú mladé.

Semená a sadenice sa dajú zakúpiť v záhradných centrách. Mladé listy sú trvanlivé, v mikroténovom vrecku v chladničke v priečinku so zeleninou vydržia 3 až 4 dni. Aby listy úplne vyschli, je potrebné ich zavesiť vo zväzkoch na tmavé dobre vetrané miesto. Listy potom pozbierame a uskladníme vo vzduchotesnej nádobe. Takto si medovka zachová svoju chuť aj 6 mesiacov.

Zo sušených alebo čerstvých listov medovky sa v prvom rade pripravujú upokojujúce čaje. Čerstvé listy sa môžu pridávať do chladených nápojov. Pri varení sa jedinečná chuť čerstvých listov vhodne dopĺňa s rybou alebo hydinou, dobre sa vyníma v omáčkach, plnkách, marinádach a salsách. Natrhané mladé lístky pridávame do šalátov. Medovkou taktiež môžeme ochutiť maslo alebo ocot. Čerstvé listy medovky sú výborné v ovocných dezertoch, zmrzlinách alebo koláčoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *