ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Strava pre najmenších

Najlepšou stravou pre drobčekov je zaručene materské mlieko. Zabezpečuje nielen prísun dôležitých živín potrebných pre rast dieťaťa, ale buduje tiež v jeho telíčku prirodzenú obranyschopnosť a vplýva i na rozvoj psychiky a vytváranie stravovacích návykov. Raz však nastane čas, kedy už samotné mlieko nestačí a mamičky pomaly prechádzajú aj na pevnú stravu.

Kedy je najlepšie začať s prikrmovaním

V prvých mesiacoch dieťa veľmi rýchlo rastie a potrebuje viac a častejšie papať. Nie je preto správne, ak prikrmovanie odkladáte. S prechodom na tuhú stravu by ste mali začať najneskôr vo veku 6 mesiacov. Nikdy by sa však nemala dávať dieťaťu mladšiemu ako štyri mesiace. Niekedy bábätko inú stravu ako materské mlieko odmieta alebo ho vypľúva. No nevzdávajte to. Pre neho je takáto strava nová, ide teda o prirodzený reflex, ktorý časom zmizne. Jedlo mu trpezlivo ponúkajte opakovane, až kým ho nezje. Dobrým signálom je aj to, keď sa dieťa začína zaujímať o jedlo, ktoré jete vy. Často sa totiž učia od rodičov. Nezabudnite pritom  hovoriť, ako veľmi vám to chutí.

Čím dieťa prikrmovať

U dojčených detí do 6. mesiaca by strava mala byť výlučne mliečna. Prikrmovať začnite trošku neskôr, napr. malým množstvom jemne rozmixovaného zeleninového pyré. Ideálna je mrkva, brokolica, karfiol, zemiak, hrášok, či tekvica. Zeleninu prevarte v dojčenskej vode. Aby bolo pyré riedke, zrieďte ho materským mliekom. Naberte kašičku na koniec detskej lyžičky a ponúknite bábätku jednu až tri dávky denne. Na začiatok to úplne stačí. Po istom čase hustotu príkrmu postupne zvyšujte zmenšovaním množstva mlieka a kratším mixovaním. Na kŕmenie používajte malé plastové lyžičky a pred prvým použitím ich vyvarte vo vriacej vode kvôli dezinfekcii. Rovnako tak urobte aj s nádobami a miskami. Nové druhy jedla pridávajte postupne, vždy min. po 3 až 7 dňoch. Skúste už aj polievky. Po zelenine prichádza na rad ryžová kaša, ktorá má prednosť pred krupicovou. Nikdy však nenúťte dieťa jesť viac, ako chce. S ovocím začínajte asi mesiac po zelenine. Hrozí totiž, že ak ho dieťa ochutná, odmietne zeleninu. Vyskúšajte rozmixovaný banán, jablko, alebo hrušku. Od 7. mesiaca už môžete pridávať aj obilniny, biele jogurty, detské sušienky alebo kuracie mäso. Všetky jedlá pre deti do jedného roka nedochucujte, nesoľte, a hlavne nekoreňte! Nevhodné sú tiež sladkosti, pudingy, med, vaječný bielok, ovocné džúsy, čierne a zelené čaje, hovädzie mäso, údeniny, orechy a iné semienka. Spokojné bruško vášho drobca je prvoradé.

Samostatné jedenie

Dieťa je schopné samo papať väčšinou okolo 7. až 8. mesiaca. Vtedy už dokáže mať v rúčkach napr. banán alebo piškóty. Dovoľte mu držať vlastnú plastovú lyžičku, kým ho druhou budete kŕmiť. Možno narobí neporiadok, ale aj to je spôsob učenia sa o jedle a kŕmení. V takýchto prípadoch sa vám zídu šikovné bavlnené podbradníčky s veselými detskými obrázkami. Po každom papaní a nepodarenom lietadielku ich jednoducho vyperiete a budú tak opäť pripravené na ďalšie kŕmenie. Zapínanie pri krku je navyše veľmi praktické.

Podbradník  Podbradník sada Podbradník.

Titulná foto: pixabay
Foto v článku: idoshop.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *