ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Čo si zbaliť na vysokohorskú túru

Príprava na turistiku sa môže zdať niekomu veľmi jednoduchá. Ak však chcete byť skutočne prichystaní na všetko, prečítajte si niekoľko zásadných pravidiel týkajúcich sa stravy pred a počas náročnejšej turistiky.

blueberries-531209_1280Vždy treba začať od podlahy, v tomto prípade prípravou vhodných raňajok. Ak by ste hneď zrána skonzumovali niečo ťažké, ako napr. klobásu, párky alebo salámu, nemali by ste neskôr dostatok síl. Zvyčajne sa na vysokohorské túry chodí v skorých ranných hodinách a organizmus si žiada dostatočné množstvo energie, a tú získate prostredníctvom vyváženej stravy. Mäsové výrobky váš žalúdok ráno viac zaťažia, a preto je vhodnejšie zvoliť si raňajky v podobe ovsenej kaše, do ktorej môžete pridať čo len chcete. Skvelým dochutením je lyžička medu, orechy alebo sušené ovocie. Také sušené brusnice predstavujú priam vitamínovú smršť a bojujú tiež proti únave a slabosti. Ďalšou dobrou variantou je vianočka potretá tenkou vrstvou masla a lekváru, ktorého sladká chuť vám dokáže dať energiu potrebnú na väčší fyzický výkon. Tá vám vydrží približne na dve až tri hodiny. Preto si pripravte aj niečo na desiatu, improvizovaný obed a taktiež na olovrant. Pred turistikou alebo v polovici vašej cesty k cieľu sa odporúča dať si aspoň jeden hroznový cukor, ktorý vás nakopne a pripraví organizmus na veľký výdaj energie.

tuna-439755_1280Jedlo na turistiku je najlepšie pripraviť už večer, aby ste ráno mali viac času na dobré raňajky. Všetko, čo si zbalíte, by malo byť ľahko stráviteľné. Do stredne veľkej dózy si nakrájajte paradajky, uhorku alebo papriku. Zelenina vás osvieži a nezaťaží žalúdok. Ak chcete získať v batohu viac priestoru, tak si túto zeleninu vložte priamo medzi pečivo. Jednoduchým pokrmom, ktorý vás nasýti, je tuniak v konzerve, na ktorú nepotrebujete ani otvárak. V súčasnosti si v obchodoch môžete nakúpiť rôzne druhy s praktickým otváraním. Či už dáte prednosť tuniakovi vo vlastnej šťave, v rastlinnom oleji, drvenému alebo v celku, s pikantnou paprikou alebo s kukuricou či hráškom, všetky chutia skvele a váš organizmus sa vám poďakuje. Sladkosti ako keksíky s množstvom cukru sa vám príliš nevyplatia, no určitý zdroj glukózy potrebujete. Pribaľte si vhodnejšiu alternatívu, a to v podobe vysoko percentnej tmavej čokolády. Ak však neobľubujete ani túto formu, vezmite si ovocie. Banány či jablká dokážu byť okamžitým a výdatným zdrojom energie.

bottles-60479_1280Ak sa chystáte na výlet v týchto horúcich letných dňoch, mali by ste venovať pozornosť najmä pitnému režimu. S veľkým vydaním energie pri stúpaní na priamom slnku sa vaše telo viac potí a spotrebováva tak viac minerálov. Tie sa dajú najrýchlejšie doplniť iontovým nápojom. Ak doma takýto nápoj nemáte alebo nestíhate zájsť do obchodu, môžete si ho vyrobiť aj zo základných domácich zásob. Do čistej vody stačí pridať cukor a soľ. Tento nápoj nelahodí všetkým chuťovým pohárikom, a preto si v batohu nechajte dostatok miesta aspoň na liter a pol čistej minerálnej vody.

foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *