ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Francúzsko – krajina gurmánov

„Každý národ má vlastné zvyky, ktoré sa dedia tradíciou, na prípravu jedál používa produkty svojej pôdy, lesov a riek. Francúzska kuchyňa je umením preto, že mala v minulosti mnoho vynaliezavých kuchárov a légie labužníkov, ktorí dokázali oceniť kvalitu dobrých jedál. Za svoju vyspelosť vďačí nielen praktikom, ktorí prevzali od svojich predchodcov metódy kuchárskeho umenia, ale aj veľkým labužníkom, ktorých Francúzsko má.“
A. Deland – podpredseda spolku parížskych kuchárov

V každom kraji Francúzska nájdete typické špeciality. Najlepšie kuchyne sú v Burgundsku, Alsasku, Provensálsku, Normandii a samozrejme v Paríži. Tu dostanete to najlepšie zo všetkých častí Francúzska. V hlavných mestách týchto krajov je niekoľko špecializovaných reštaurácií. Najobľúbenejšími jedlami sú Gigot d´agneau (pečené jahňa), Coq au vin (kohút na víne) a Pot-au-feu (hovädzí vývar).

Alsaská kuchyňa
Strediskom alsaskej oblasti je mesto Strassburg s krásnou katedrálou a pomníkom Pasteura, ktorého vedecká práca o víne mala na vinárstvo až renesančný vplyv. Je to mesto vychýrených husacích pečení. K ďalším typickým jedlám patria saucissons (klobásy), choucroute (kyslá kapusta) a výborné syry.

Burgundská kuchyňa
Z tejto kuchyne je svetoznáma jarabica v obale. Trup jarabice sa naplní zmesou z hľuzoviek a husacích pečení dusených na víne, osolených a okorenených. Otvor sa zašije a jarabica vložená do bravčového mechúra sa varí vo vode asi pol hodiny. Uvarená jarabica sa nechá vychladnúť. Podáva sa bez omáčky a iba s burgundským červeným vínom. Ďalšou špecialitou tohto kraja sú veľké biele slimáky. Znalci hovoria, že sa majú jesť iba v období zimného spánku, a to od októbra do marca. Vtedy sú ulity uzavreté vápennou stenou.

Kuchyňa južného Francúzska
Samozrejme, že aj táto oblasť Francúzska má svoje špeciality. Jednou z nich je cassoulet („kasulet“). Je to jedlo pripravované z bielej fazule, kožiek slaniny, baranieho pliecka, klobásy, husacej paštéty, husacej masti, korenia so soľou, čierneho korenia, tymianu, bobkového listu, cibule, cesnaku, bieleho vína. Nie je jednoduché vytvoriť z tak rozmanitých ingrediencií jeden chutný celok, to sa odrazí na samotnej príprave tohto jedla. Deň pred prípravou sa fazuľa namočí a rozsekané slaninové kožky sa varia tri hodiny. Na druhý deň sa fazuľa uvarí a pridajú sa k nej kožky. Medzitým sa v panvici na husacej masti a cibuli opečie baranie pliecko pokrájané na drobné kúsky. K opečenému baraniemu mäsu sa pridá cesnak, koreniny a všetko sa to teplou vodou a varí jednu hodinu. Potom sa fazuľa s mäsom a šťavou zmieša v jednej nádobe, pridá sa víno, husacia masť, paštéta a pokrájaná klobása. Cassoulet sa dá do rúry a pečie sa dovtedy, kým sa na povrchu neutvorí koža. Táto sa potrhá a premieša, čo sa opakuje päťkrát, až šiesta koža sa ponechá a cassoulet je hotový. Čo vy na to? Pustili by ste sa do niečoho takého? Pri príprave tejto špeciality treba mať na pamäti porekadlo „Trpezlivosť ruže prináša“.

Pokračovanie v článku budúci týždeň, kedy si predstavíme vychýrené jedlá provensálskej oblasti a špeciality severofrancúzskej kuchyne + niekoľko receptov na pravé francúzske špeciality

Autor: Veronika Sitárová, Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *