PR články a tlačové správy

Kúsok Talianska prestretý u vás doma

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Taliansko? Okrem toho, že sa akoby lúsknutím prsta ocitnete na pláži, drvivej väčšine zrejme ako prvé napadnú aj pizza a pasta, teda cestoviny. Vyznáte sa však v jednotlivých druhoch? Viete, ako sa správne pripravujú a s akými prísadami sa najviac „kamarátia“? Keďže v druhej polovici augusta nájdete v Kauflande všetko potrebné pre lahodnú taliansku kuchyňu za výhodné ceny, poradíme vám, ako si vybrať čo najlepšie.

Práve Taliani sa vo svete, okrem iného, preslávili aj pestrou ponukou cestovín. Vedeli ste, že poznajú asi 400 druhov cestovín, ktoré pripravujú na množstvo spôsobov? Talianska kuchyňa je skrátka rozmanitá. Určite ste počuli aj o tom, že z cestovín sa priberá. Potešíme vás – opak je pravdou! V 100 gramoch sa nachádza menej ako 1 gram tuku. Navyše, sú ľahko stráviteľné a pomaly sa asimilujú v organizme, čo znamená, že škvŕkanie v bruchu vás tak skoro otravovať nebude.

Ako ich čo najlepšie pripraviť?

Pokrievku nechajte v kuchynskej skrinke. Cestoviny by sa mali totiž variť vo vysokom hrnci bez nej, ideálne v litri vody a 10 g soli na 100 g cestovín. A čo dĺžka varenia? Tá závisí od kvality a hrúbky cestovín, no väčšina sa varí od 3 do 10 minút. Netreba ich variť dlho, mali by byť „al dente“, čiže zľahka nedovarené. Poďme však rovno k jednotlivým druhom cestovín. Z každej strany sa na nás valia cestovinové špirály, motýliky, prstienky, rezance asi každej dĺžky, duté trubičky v krátkom, či dlhom prevedení. Poznáte však ich názvy? Medzi najznámejšie patria fusilli. Ide o špirálovité cestoviny, ktorých názov vznikol od slova fuso, teda krútenie. Ďalším obľúbeným druhom sú farfalle – cestoviny v tvare motýlikov. Práve tieto dva druhy vytvárajú krásnu symbiózu s omáčkami. Pre väčšinu ľudí nie sú žiadnou neznámou ani penne a tortiglione. Takto označujeme krátke a duté ryhované trubičky rôznej hrúbky a veľkosti. V ponuke sa čoraz viac objavujú aj tortellini a ravioli – prstienky, či akési pirohy, ktoré sú zvyčajne plnené mäsovou plnkou. A čo tagliatelle a pappardelle? Ide o široké a dlhé rezance, ktorých chuť skvostne zvýraznia kúsky ryby či plody mora. Typickými cestovinami sú aj linguine, čo v taliančine znamená „malé jazyky“. A ich názov je naozaj výstižný! Na jazyku sa budú nádherne rozplývať, či už ako predjedlo alebo hlavné jedlo. Taliani dokonca niekedy jedia cestoviny aj ako prvé hlavné jedlo, namiesto polievky.

Najdôležitejšie  je správne prepojenie chutí

Správne pripravené cestoviny sú alfou a omegou, no tú najlepšiu chuť Stredomoria vám prinesie ich párovanie s ostatnými ingredienciami. Najvhodnejšími sú olivový olej, balzamikový olej, vínny ocot, pesto či bylinky (najčastejšie petržlen, bazalka, oregano, mäta tymian a šalvia). A aké cestoviny sú vhodné ku ktorým jedlám? K ľahkým omáčkam sa najviac hodia stredne veľké, jemné špagety. K mäsovým ragú a hustým pikantným omáčkam sú zase najvhodnejšie makaróny a hrubé špagety. K slanine, šunke a údeninám sa hodia makaróny a makaronetky. K hubám, zeleným a bielym omáčkam sú najlepšie tagliatelle a pappardelle. Cestoviny sa hojne využívajú aj pri polievkach a vývaroch. Tie sú chutnejšie s jemnými rezancami a drobnými cestovinami v tvaroch mušlí či hviezdičiek. K hustým polievkam typu minestrone sú najvhodnejšie ryhované cestoviny strednej veľkosti. V Kauflande napríklad nájdete za dobrú cenu aj strojček na cestoviny, takže si môžete vyskúšať vlastnoručnú výrobu. Ak nemáte dosť času, alebo vám v kuchyni chýbajú potrebné suroviny, spoľahnite sa na hotové omáčky. Niet nad overenú klasiku, ako sú omáčky napoletana, carbonara, formaggi či ďalšie.

Ak máte len malý hlad, zaženie ho čerstvá ciabatta s talianskymi salámami, syrmi gorgonzola či ricotta, alebo tuniakom a olivami. Prípadne vyskúšajte slané pochutiny taralli či sladké sušienky cantuccini a zapite ich typickými talianskymi limonádami.

Buon gusto vám praje Kaufland!

Foodblogerka Tatiana Olejnik Leová odporúča: Celozrnné fusilli s omáčkou z pečenej zeleniny a mozzarellou

Ingrediencie:

1 balenie celozrnných cestovín fusilli K-Classic, 7 – 8 ks paradajok, 3 ks kápie, 1 ks baklažán, 300 g paradajkovej passaty, 2 ks cibule, 4 – 5 strúčikov cesnaku, hrsť čerstvej bazalky, 2 balenia mozzarella guliek, olivový olej, soľ, čierne korenie

Postup:

Cestoviny uvaríme v osolenej vode spolu s lyžicou olivového oleja (nebudú sa lepiť). Cesnak ošúpeme, cibuľu rozkrojíme na štvrtiny, paradajky na polovicu a baklažán na hrubšie kolieska. Paradajky, kápiu, baklažán, cesnak a cibuľu preložíme do pekáča, ktorý sme si vystlali papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme a okoreníme. Pečieme cca 30 minút vo vopred vyhriatej rúre na 200 stupňov Celzia. Po upečení kápie premiestnime do igelitového vrecka, zaviažeme a necháme trošku vychladnúť. Vďaka pare pôjde šupka krásne dole. K pečenej zelenine pridáme passatu a bazalku a rozmixujeme ich dohladka. Dochutíme soľou a čiernym korením. Cestoviny podávame s omáčkou a guľkami mozzarelly, ktoré sa na horúcej omáčky parádne rozpustia 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *