ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Zažite aj vy pravý americký piknik

Zelená lúka, párik sediaci pod stromom popíjajúci šampanské alebo víno, jediaci jahody máčané v čokoláde. Obraz ako z amerického filmu. Niečo podobné si môžete s trochou snahy spraviť aj vy.picnic-savoir-vivre-wine-blanket-rush

Aj na Slovensku máme množstvo pekných parkov, ktoré sú ako stvorené na popoludnie pri pikniku. Ak sa vám však nechce chodiť veľmi ďaleko, usporiadajte si piknik u vás na záhrade.

Ako malé sme si so sestrou v rodinnom dome, v jednej slovenskej dedinke, často pri nafukovacom bazéne, na záhrade robili piknik. Rozprestreli sme si veľkú deku, vyvaľovali sa na nej, a keďže sme boli ešte deti, mamka aj babka nám priniesli na deku všetko chutné, čo len v dome našli. Teraz usporadúvame rovnaké pikniky pre moje malé sesternice a bratranca, ktorí sa z toho tešia rovnako ako my kedysi.

Nepopierateľným faktom je, že deti pikniky naozaj milujú a často na nich zjedia aj to, nad čím by doma v kuchyni ohrnuli nosom.

Dokonalosť pikniku spočíva v príprave, príležitosti a spoločnosti. Ani pikniky s rodinou nemusia byť vždy iba nudné a predvídateľné.

Čo si musíte na piknik zobrať za každú cenu?5063239769_a479c23a02_b

 • Príbor,
 • Porcelánový riad, je to s ním oveľa príjemnejšie ako s plastovým.
 • Lyžice na naberanie jedla.
 • Soľ a korenie.
 • Ostrý nôž.
 • Obrúsky a vlhké utierky.
 • Chladničku alebo chladiacu tašku.
 • Deku na sedenie.
 • Prázdne vrecká na odpadky.
 • Lekárničku, pre každý prípad.
 • A určite nezabudnite vývrtku na víno.

Pred odchodom z domu naaranžujte čo najviac jedla do misiek, na taniere a prikryte ich fóliou. Na pikniku ich potom stačí iba otvoriť. Ak plánujete zobrať aj zemiakové lupienky, krekry, oriešky a iné pochutiny, nezabudnite pribaliť aj misky, do ktorých ich vysypete. Vezmite kávu, čaj, víno, nealkoholické nápoje a ideálna je chladená domáca limonáda. Ak si vezmete šalát prepravte ho v nádobe s vrchnákom a omáčkou ho polejte až na mieste. Sklenené poháre pri prevoze obaľte bublinkovou fóliou, aby sa nerozbili. Šumivé nápoje nechajte pred otvorením trochu postáť.

Tak a teraz do hlavné: aké jedlo je vhodné pripraviť?

Máme pre vás niekoľko tipov.breads-produce-producer

Obyčajné chlebíčky môžete ozvláštniť pripravením originálneho balenia. Zabaľte ich do potravinovej fólie, a potom do baliaceho papiera. Chlebíčky budú vyzerať ako balíček so štítkom, na ktorý napíšete, čo na chlebíčku je, napríklad paradajky, uhorky, maslo, šunka, syr a podobne. Rovnako môžete na balíček napísať meno osoby, ktorej chlebíček patrí.

Môžete skúsiť pripraviť pečené marinované kuracie prsia so šalátom z mäkkej špargle, mladý hrášok na pare a studené nové zemiaky. Uvarené zemiaky zmiešajte s lyžičkou balzamikového octu, najemno na sekanej mäty a trochou olivového oleja.

Ešte extravagantnejšie bude pôsobiť ugrilovaný losos pokvapkaný sladkou čili omáčkou na šalátových listoch.

Dezerty upečte vo forme a rovno ich v nej aj zoberte so sebou. Na menšie zákusky sú vhodné tortové krabice alebo veľké misky s uzatvárateľným vrchnákom.

Na puding môžete použiť kelímky alebo menšie poháre na zaváranie. Zaváraninové poháre sú vhodné na väčšinu menších chodov, cukor, sladkosti, mlieko, omáčky, olivy a podobne.

Ozvláštnite si svoj piknik, napríklad ochutnávkou vína a rôznych druhov syra. Pre deti pripravte jedlo v menších veľkostiach, malé obložené chlebíčky, jednohubky, menšie koláčiky. Deti milujú aj prekvapenia, a preto môžete urobiť každému členovi rodiny vlastnú malú škatuľku s jedlom.

Ak vaše ratolesti nemajú ovocie práve v obľube, pri tejto príležitosti by sa vám mohlo podariť zmeniť ich názor. Očistite ovocie vo väčšej misky a pokrájajte na malé kúsky, zmiešajte rôzne druhy ovocie a určite si vaše dieťa nájde také, ktoré mu zachutí.

Ilustračné foto: visualhunt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *