Nezaradené

Veľkonočné menu pre deti. Poteší aj zasýti.

Veľká noc je podobne ako Vianoce jedným z období, keď sa po 40 dňovom pôste  rozhodneme dobehnúť zameškaný čas. Nie je to však také jednoduché, aby sme sa mohli do sýtosti najesť, vyžaduje tento sviatok veľmi veľa príprav. Dospelí veľkonočné jedlo milujú, ale čo deti?5452603281_7399a615b3_b

Samozrejme, nájdu sa aj deti, ktoré zjedia všetko zaradom. Väčšina detí sa bojí zobrať do úst niečo, čo predtým nikdy neochutnali, preto je zložité naučiť vaše dieťa novým návykom.

Moja sesternica je jedno z tých detí, čo zjedia všetko. Nikdy s nimi nemáte problém, že by odmietali niečo zobrať do úst a nemusíte na nich skúšať ani lietadielka. Toto dieťa zje jednoducho všetko – klobásu, slaninu, cibuľu či kapustu, ani z veľkonočnou cviklou alebo chrenom by isto – iste nebol problém.

Na druhej strane deti ako môj bratranec, majú zaužívané jedlá a nič iné do úst nezoberú. Môžete sa aj na hlavu postaviť. Ovocie? Ani omylom, ale čokoládu by si dali. Podobný typ dieťaťa je veľmi náročné na Veľkú noc nakŕmiť. Jediný dobrý nápad ako sa vyhnúť scénam pri stole je nearanžovať vašej ratolesti tanier so zaujímavo upraveným jedlom.

Ak dieťa uvidí, že má iný, originálny tanier a dôležité miesto pri stole malo by sa snažiť jesť pekne.

Ako na to8602044920_ceb3ca78fd_b

Vajíčko môžete naaranžovať ako malého zajačika či myšku. Zo syra vykrojíte uši, oči, ústa a pri troche šťastia aj fúzy. Ak sa vám fúzy nepodarí vykrojiť použite na ich stvárnenie pažitku.

Cviklu a chren môžete dieťaťu dať do samostatných malinkých misiek, ktoré sa dajú pripnúť na tanier, ak také doma nemáte použite jednoducho napríklad poháriky na vajíčka, či iné malé misky.

Vajíčkovú nátierku môžete servírovať vo vajíčkovej škrupinke v poháriku na vajíčko. Ozdobte ju vňaťou, pažitkou alebo nejakou nakrájanou zeleninou.

Syr má rada prevažná väčšina detí, ale pre prípad, že to vaše niektorý druh syra neobľubuje, vykrojte mu z neho hviezdičku, srdiečko či zajačika a použite na to formy na vykrajovanie cesta. V konečnom dôsledku by tanier vášho dieťaťa mal vyzerať asi takto: srdiečkový syr, nátierka vo vajíčkovej škrupinke, vajíčko ako zajačik alebo myška, chren či cvikla v malej mištičke. Dokonca aj kúsky veľkonočného koláča alebo chleba môžete povykrajovať do zaujímavých tvarov.

Rovnako môžete do hriankového chleba vyrezať srdiečko, vybrať vnútro, rozbiť tam vajíčko a hodiť ho na panvicu. takýto opražený vajíčkový chlebík bude deťom isto chutiť.8586653576_ff2378e3dd_b

Ak servírujete aj polievku, dajte do nej písmenkové cestoviny. Šalát naservírujte rovnako ako cviklu do malej misky alebo na okraj taniera ako malú kôpku s dierkou uprostred aby pripomínala zajačiu noru. Posypte šalát zelenými bylinkami, čo budú pripomínať trávu.

Poslednou položkou na detskom veľkonočnom menu sú netradičné lievance, ktoré môžete nádherne upraviť do zajačika. Čokoládovým topingom nakreslíte ústa, namiesto očí dáte jahody alebo čučoriedky a ušká urobíte zo žltej dyne.

S koláčmi si určite starosti robiť nemusíte, veď deti sladkosti milujú. Vlastne nie len deti. Tak či onak urobiť lineckých zajačikov, či perníky v tvare vajíčok a sliepočiek určite nebude na škodu a ohúrite tým nie len deti, ale aj vašu rodinu a blízkych, ktorí vás prídu navštíviť.

Ilustračné foto: visualhunt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *