Netradičné ingrediencie do šalátov

Máte radi šaláty? Je to rýchle jedlo, ktoré spravíte kedykoľvek za krátky čas. Stačí zmiešať pár surovín dokopy. Za najznámejšie sa považujú zeleninové, ovocné, zemiakové a šunkové šaláty. Ale poznáte aj menej známe šaláty a ingrediencie, ktoré sa do nich dávajú? 

Šaláty sú v dnešnej dobe veľkým hitom. Nájdete ich v supermarketoch, ale aj v samostatných šalátových bistrách, baroch a reštauráciách. Práve tam vymýšľajú nové recepty a skúšajú kombinácie ingrediencií, ktoré by vám ani vo sne nenapadli.

salad-1440111_1280Maliny o orechy

Tieto dve inrediencie môžeme pridať do akéhokoľvek ovocného šalátu. Ale čo nejaký zeleninový? Najskôr si z oleja, citrónovej šťavy a medu vyšľaháme jednoduchý dresing a podľa chuti ho dosolíme morskou soľou. Vlašské orechy nahrubo nasekáme. Veľké maliny nakrájame na polovicu. V miske premiešame šalát polníček, ale postačí aj rukola alebo obyčajný ľadový, s dresingom, pridáme maliny a orechy a premiešame. A je to! Jednoduchý šalát je na svete, za pár minút.

Nicosie – šalát s rôznymi variantmi prípravy

buffet-1562290_1280Tento šalát pôvodne pochádza z Nice v južnom Francúzsku a nazýva sa podľa hlavného mesta Krypu. Do šalátu Nicosie môžete dať prakticky hocičo, napríklad redkvičky, chren, čierne olivy alebo uvarené vajce. Môže byť taký farebný, že ním rozjasníte šedý večer.

...

Pridajte listový šalát. Veľmi často sa používa Little Gem. Niekedy sa používajú len srdiečka a inokedy celé listy, ktoré natrháme po celej ploche taniera. Ďalšou ingredienciou sú paradajky. Tie však často v obchode nenájdete v takej kvalite, ako by ste chceli a potrebovali. Preto sú najlepšie vlastné paradajky vypestované na záhrade. Alebo namiesto nich môžete použiť už spomínané redkvičky. Poprípade hodiť do šalátu aj jedny aj druhé, veď ingrediencií nie je nikdy dosť. Zaujímavosťou tohto šalátu je zelená fazuľa. Potom prichádza na radu ryba. Niekedy sa dávajú ančovičky, ale tie sú hlavnou surovinou šalátu Ceasar, ktorý určite veľmi dobre poznáte. Na obzvláštnenie môžete do šalátu Nicosie pridať tuniaka. Medzi ďalšie voliteľné ingrediencie môže patriť aj pár varených zemiakov, šalátová uhorka, červená cibuľa, nakladané artičokové srdiečka, červená paprika a podobne. Najdôležitejšou súčasťou šalátu je dressing, do ktorého môžete pridať červený vinný ocot, dijonskú horčicu, cesnak, olivový olej. Rozmiešajte a podávajte pri akejkoľvek príležitosti. Čo poviete? Jednoduché a rýchle. Jediné, čo potrebujete je pár zaujímavých a netradičných surovín.

food-1447627_1280

Jahody sú častá ingrediencia pri príprave sladkého ovocného šalátu. Ale už ste ich videli aj v šaláte na slano? Okrem jahôd budeme potrebovať syr Feta, čerstvý špenát, lúpané opražené mandle, lyžicu jahodového balsamica, limetkovú šťavu, med, extra panenský olivový olej, strúčik cesnaku, čierne korenie, čierny sezam a samozrejme soľ.

Toto je iba zopár z milióna receptov na rôzne druhy šalátov. Občas sa oplatí experimentovať a môžno vymyslíte vlastný šalát. Použiť rôzne suroviny, kombinovať rôzne chute, a nakoniec metódou pokus-omyl nájdete ten najlepší recept, ktorý si vaši priatelia a známi nebudú vedieť vynachváliť.

foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *